INTERNET Surfovat po internetu lze i bez přímého připojení. K takzvanému off-line prohlížení stačí jen šikovný program. Na českém internetu v září surfovalo přes tři miliony lidí. Stále ale u nás existuje dost těch, kteří k webu nemají pravidelný přístup. Mají sice vlastní domácí počítač, ale bez potřebného připojení.
INTERNET Surfovat po internetu lze i bez přímého připojení. K takzvanému off-line prohlížení stačí jen šikovný program. Na českém internetu v září surfovalo přes tři miliony lidí. Stále ale u nás existuje dost těch, kteří k webu nemají pravidelný přístup. Mají sice vlastní domácí počítač, ale bez potřebného připojení. Přesto i oni si mohou občas číst webové stránky. Využít této příležitosti mohou například lidé, kteří chtějí pracovat doma a přestože tam nemají přístup k webu, potřebují nastudovat nějaké materiály z internetu. V případě potřeby tedy jde o užitečný nástroj. Off-line surfování má samozřejmě i svá úskalí. Není interaktivní - nelze například zasahovat do diskuzí nebo vyhledávat další informace. STAČÍ CHVILKA PŘIPOJENÍ Co je potřeba udělat, abychom si doma mohli prohlížet webové stránky bez připojení? Nutností je chvilka připojení k internetu na libovolném místě, mít správný program a vypalovací CD mechaniku nebo jiné velkokapacitní datové zařízení. Přístup na internet (v kavárně, v práci, ve škole apod.) je nutný k načtení obsahu stránky. Samotné uložení zařídí specializované programy, kterých se na síti dá najít plno. Po stažení vybraných stránek stačí data vypálit na kompaktní disk nebo nakopírovat na malé USB disky (flash disc). Doma můžete v klidu surfovat off-line. Uložené soubory se poté zobrazují ve standardním formátu i s obrázky - zkrátka přesně tak, jako byste byli připojení on-line. SPECIÁLNÍ PROGRAMY**
Specializované programy na stahování webových stránek se jmenují off-line browsers. Přinášíme stručný přehled několika z nich. Pro stahování nejen jednotlivých www stránek, ale rovnou celých serverů je vhodný Offline Commander. Ve stažených souborech se dá snadno vyhledávat. Program podporuje nejnovější internetové technologie. Není sice zdarma, ale lze ho bezplatně vyzkoušet. V případě zájmu stojí licence 40 dolarů. Zdarma je populární program Webhttrack. Na paměťové médium stáhne kompletní obsah serveru, včetně obrázků a odkazů. Pokud je počítač s tímto programem občas připojený k internetu, lze nastavit pravidelné aktualizace uložených stránek. Nezanedbatelnou výhodou programu je i české ovládání. Jeden z nejmenších programů, který je k off-line surfování k dispozici, je Teleport Pro. Získal si popularitu a od odborných magazínů dostává jedno ocenění za druhým. Kromě dokonalých kopií serverů dokáže stáhnout také stránky opatřené heslem. K příjemným funkcím pak patří kompletní vyhledávání ze všech stažených stránek. K vyzkoušení je Teleport zdarma, za delší užívání už je třeba platit. Ze stejného soudku je i program Leech. Také ten dokáže stahovat www stránky podle uživatelského nastavení. Stačí jen zadat, do jaké úrovně odkazů má program stahovat stránky a jaká může být maximální velikost stažené stránky. Inteligentním stahováním je vybaven WebReaper. Vedle obsahu cílového serveru dokáže zkopírovat i stránky, na které vedou odkazy. Například když si chcete stáhnout vybrané články ze serveru Profit.cz, kde je v textu uveden odkaz na jiný článek, který jste původně stahovat nechtěli. WebReaper tedy „nalinkovanou“ stránku stáhne a vy si ji v klidu můžete přečíst a dozvědět se tak i související informace. Program je zdarma. Od českých programátorů pochází ZippedWeb. Nespornou výhodou je, že stránky ukládá na disk v komprimovaném stavu. Soubory tak zabírají méně prostoru. Při pozdějším čtení se pak automaticky rozbalují.