PODPORA REGIONÁLNÍHO ROZVOJE NA ZÁKLADĚ ÚČELNÉ KOMUNIKACE NA MÍSTNÍ ÚROVNI - TAK BY SE DAL CHARAKTERIZOVAT PROGRAM LEADER, JEHOŽ PRVNÍ FÁZE V ČESKU VRCHOLÍ. V PRŮBĚHU NĚKOLIKA DNŮ BUDOU PŘÍSLUŠNÉ KOMISE POSUZOVAT TŘI DESÍTKY PROJEKTŮ JEDNOTLIVÝCH VENKOVSKÝCH REGIONŮ, Z NICHŽ ASI DESET DOSTANE ZELENOU.
Zlepšování kvality života ve venkovských oblastech je cílem programu LEADER
LEADER podněcuje spolupráci podnikatelů a organizací
NA VÍC NEBUDOU PENÍZE.
Řada projektů obsahuje pozoruhodné myšlenky. Například mikroregion „Venkov“, zahrnující území Mladovožicka, hodlá s podporou LEADER pomoci státnímu rozpočtu i sobě recyklací půdní hmoty odtěžované kvůli stavbě 4. drážního koridoru a dálnice D3 v oblasti obce Chotoviny. Podle starosty obce Františka Zrzaveckého by mohlo jít o pilotní projekt spolupráce regionů při budování liniových staveb. „Vytěženou hmotu je třeba odvézt, což znamená významné náklady. U nás se předpokládá přesun zhruba 220 000 kubíků, z toho bychom ale mohli 40 až 60 procent využít na úpravu místních komunikací a budování cyklostezek. Pro státní pokladnu by šlo o úsporu řádově v milionech korun,“ tvrdí starosta. Region Venkov navíc počítá s dalšími aktivitami, mimo jiné se spoluprací s moravským regionem Buchlov na úrovni turistické i při prezentaci moravských vín na Mladovožicku. V plánu je virtuální tržnice místních produktů a služeb, ale také třeba spolupráce na mezinárodní úrovni. Všechny projekty mají nicméně jedno společné - zlepšování komunikace na regionální úrovni.
KDO DOSTANE PODPORU
Příjemcem podpor jsou takzvané Místní akční skupiny, v nichž musí podle pravidel EU činit podíl zájmových či společenských organizací a podnikatelské veřejnosti minimálně 50 procent a naopak podíl státního sektoru maximálně 50 procent. Spádové území, ve kterém mohou jednotlivé skupiny působit, se pohybuje od 10 000 do 100 000 obyvatel s maximální hustotou 120 obyvatel na kilometr čtvereční. Předepsaná velikost má zajistit dostatek finančních zdrojů pro realizaci podporovaných projektů. „Iniciativa LEADER vede zejména místní subjekty k tomu, aby si uvědomily svoji zodpovědnost za rozvoj regionu a snažily se také spolupracovat a předávat si zkušenosti mezi jednotlivými oblastmi,“ konstatuje Dana Večeřová z tiskového oddělení ministerstva zemědělství. Do opatření LEADER lze podle ní zahrnovat mj. vývoj nových produktů, například výrobu tradičních potravin či regionálních specialit, poskytování nových služeb, které odrážejí místní tradici či staré, často již zapomenuté, výrobní postupy, typické pro daný region. „Dále sem lze zahrnout samotné zlepšování kvality života ve venkovských oblastech a podporu optimálního využívání přírodních a kulturních zdrojů, tedy vytváření nových, alternativních zdrojů příjmů pro obyvatelstvo, zlepšení infrastruktury i dopravní obslužnosti a v neposlední řadě také zlepšení životního prostředí,“ informovala Večeřová.
**FOND NEJEN PRO ZEMĚDĚLCE
Program LEADER je součástí Sektorového operačního plánu (SOP) ministerstva zemědělství a je předstupněm strukturálních fondů Evropské unie. Jde o průřezový fond směrovaný nejen na zemědělce. To je také patrně důvodem, proč se na podporu tohoto typu projektů rozvoje venkova našlo v rámci SOP jen málo peněz, řádově asi 10 milionů korun. Program LEADER nebyl původně určen pro kandidátské země, spolufinancování ze zdrojů EU bude tedy až do roku 2006 víceméně symbolické. Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství ČR Michala Pospíšila by měla bruselská podpora činit zhruba dva miliony eur, na jeden projekt z předpokládaných deseti schválených lze tedy předpokládat příspěvek kolem 200 000 eur.