Ministr financí Babiš u vládních kolegů silně lobboval za zachování limitů na dole ČSA
Je fajn, že ministři české vlády čtou pohádky, berou si z nich jen to dobré a používají to v praxi, komentoval minulý týden rozhodnutí vlády o prolomení územních limitů na těžbu hnědého uhlí jeden z manažerů velké energetické firmy. „Asi tentokrát vycházeli z pohádky Princezna koloběžka, kde hlavní hrdinka musí splnit podmínku, aby byla obutá neobutá, učesaná neučesaná. Rozhodnutí kabinetu je stejné,“ tvrdí.
Vláda totiž odsouhlasila prolomení limitů na dole Bílina, naopak rozhodla o zachování limitů v lomu ČSA. Bílina patří Severočeským dolům, které jsou součástí Skupiny ČEZ. Důl ČSA pak zase patří Severní energetické ovládané byznysmeny Pavlem Tykačem a Janem Dienstlem.
Severočeské doly se tak díky rozhodnutí kabinetu dostanou na Bílině ke 150 milionům tun hnědého uhlí, což je o padesát milionů tun více, než se původně předpokládalo. Těžba se tak prodlouží až do roku 2055. Naopak v ČSA, kde mohou maximálně doufat, že s prolomením limitů bude souhlasit některá z budoucích vlád, v opačném případě skončí těžba zhruba za šest až sedm let.
Zdroje týdeníku Euro tvrdí, že důvodů, proč byly prolomeny limity jen v Bílině, a ne v ČSA, je několik. Jako již několikátá vláda po sobě i ta Sobotkova prokázala, že nemá na podobné rozhodnutí dostatek odvahy. Obávala se, že v případě zrušení limitů na ČSA krátce před krajskými volbami ztratí podporu několika tisíců voličů na severu Čech, kteří proti prolomení limitů bojují.
Významnou roli ale sehrál i ministr financí Andrej Babiš. Ten je proti prolomení limitů na ČSA dlouhodobě, především kvůli své averzi vůči spolumajiteli dolu Pavlu Tykačovi. „Babiš a jeho lidé obcházeli jednotlivé ministry a výrazně lobbovali v kuloárech proti prolomení limitů na dole ČSA,“ sdělil dobře informovaný zdroj.
Majitelé Severní energetické se averzi snažili otupit tím, že navrhovali vytvoření společného podniku se státem. Nabídka na vytvoření státního podniku stále platí, těžební limity na ČSA ale také. l
Severočeské doly se díky rozhodnutí kabinetu dostanou na Bílině ke 150 milionům tun hnědého uhlí, což je o padesát milionů tun více, než se původně předpokládalo.
O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz