Menu Zavřít

Promarněná půlmiliarda?

12. 4. 2011
Autor: Euro.cz

Manažerský panel

bitcoin_skoleni

Je reálné, aby mezi úředníky na českých ministerstvech běžně seděli absolventi Harvardu nebo Oxfordu? Absurdita této otázky je jen zdánlivá. Možné to je, ale museli bychom v mnohém změnit stávající podporu nejnadanějších studentů. V posledních letech se vláda soustředila především na navýšení počtu vysokoškoláků. To se podařilo. Počet absolventů, který byl v Česku léta pod průměrem OECD, se za krátkou dobu výrazně zvýšil.
K podobnému skoku ale bohužel nedošlo v oblasti kvality. Kvalitních vysokých škol je stále málo a totéž platí i o absolventech. Jejich absence je znát ve státní správě, v korporátní sféře i na trhu práce.
Přitom už mnoho českých studentů za posledních dvacet let dokázalo, že jsou schopni uspět i v nejtvrdší konkurenci a absolvovat na nejprestižnějších světových univerzitách. Už teď jich je několik desítek a právě na ně se vláda rozhodla zaměřit.
Ministerstvo školství chce tyto absolventy a také jejich starší kolegy s praxí v prestižních vědeckých ústavech v cizině nalákat zpět masivní investicí ve výši půl miliardy korun. Ta má být vynaložena především na granty pro navrátivší se vědce a na vybavení laboratoří nejmodernější technikou.
Existuje ale i levnější, a navíc vyzkoušené řešení. Ve státech, jako jsou třeba Slovinsko, Francie nebo Singapur, vláda nadějným studentům platí školné na prestižních světových univerzitách výměnou za to, že tito mladí lidé se po promoci vrátí domů a odpracují několik let ve státní správě. Zavedení tohoto opatření i u nás by s nadsázkou zabilo dvě mouchy jednou ranou. Zaprvé by absolventům znemožnilo zůstat trvale v zahraničí ihned po skončení univerzity. Zadruhé tím stát získá kvalitní a skvěle vzdělané zaměstnance. A navíc přestože školné na špičkových školách je vysoké, rozhodně by stálo méně než půl miliardy korun.
Toto opatření není žádnou novinkou, na ministerstvu školství se o něm mluvilo již v dobách „zeleného“ ministra Ondřeje Lišky. Bylo by ovšem potřeba zajistit efektivní fungování celého systému, aby nedocházelo k situacím, jaké se objevily na sousedním Slovensku. Tam sice stát toto opatření přijal, ale nakonec nebyl schopen některým absolventům poskytnout dostatečně kvalifikovanou práci.

  • Našli jste v článku chybu?