PSALI JSME PŘED 15 LETY Patřičný rozruch v našich obchodnězahraničních vztazích způsobil uvažovaný záměr československé vlády vyvézt do Sýrie sto nových tanků T-72 a do Íránu starší tanky typu T-55. Proti tomuto záměru ostře intervenovaly Spojené státy americké v rámci boje proti podpoře terorismu v oblasti Blízkého východu.
PSALI JSME PŘED 15 LETY
Patřičný rozruch v našich obchodnězahraničních vztazích způsobil uvažovaný záměr československé vlády vyvézt do Sýrie sto nových tanků T-72 a do Íránu starší tanky typu T-55. Proti tomuto záměru ostře intervenovaly Spojené státy americké v rámci boje proti podpoře terorismu v oblasti Blízkého východu. Ukazuje se, že ani nové diplomatické postavení ČSFR ve světě neznamená, že bychom si v obchodě se zbraněmi mohli dělat, co se nám zlíbí, ačkoli naše podniky chtějí použít zisk z prodeje těžké vojenské techniky ke konverzi.
Egon Lánský, mluvčí ministerstva zahraničních věcí ČSFR, na to dost často tvrdě upozorňuje. Podle jeho názoru československá zahraniční politika nevisí ve vzduchu. Musí dbát i té skutečnosti, že pokud budeme dodávat zbraně do arabských zemí, nelze počítat s hospodářskou podporou Spojených států amerických, kde je ohromně silná židovská lobby. Má pravdu. Je s ní srozuměn také předseda federální vlády Marián Čalfa a příslušní rezortní ministři?
Jiří Svoboda, předseda KSČM, ve svých vystoupeních každou chvíli navrhuje diskuzi o scénáři a průběhu ekonomické reformy. A to za účasti všech politických stran a hnutí, včetně těch, které nejsou zastoupeny ve Federálním shromáždění. Problémy ekonomicko-sociálního rozvoje společnosti jsou podle jeho názoru totiž nikoli ideologické, ale odborné. Ze strany komunistického představitele to je jistě novum, když si vzpomeneme na léta před listopadem 1989. V oněch dlouhých a jakoby už dávných letech se právě odbornost potlačovala. Ale budiž. Každopádně Jiří Svoboda musí hýbat žlučí především některým členům bývalé KSČ, když otevřeně prohlašuje, že v Československu pod vedením této strany žádný socialismus neexistoval, jak se snad domnívali podle názvu republiky.
Nynější představitel českých a moravských komunistů dokonce tvrdí, že šlo o státní kapitalismus, spravovaný a řízený úzkou špičkou stranické nomenklaturní byrokracie a s ní spojené řídící sféry v ekonomice. Tato nová třída potřebovala, podle jeho slov, pro zachování svých sobeckých zájmů udržovat společnost ve stavu občanské sterility. Ještě dnes je to na myšlení řady občanů cítit.
Profit č. 21/1991