Asi každý fanoušek nějaké celebrity si chtěl se svým idolem na chvíli promluvit. Nyní se přitom zdá, že mnoha lidem by se jejich sen mohl alespoň částečně vyplnit. Společnost Meta, která vlastní sociální síť Facebook, má totiž podle agentury Reuters již brzy přijít se zásadní novinkou v oblasti umělé inteligence (AI).
Podle zdrojů zevnitř firmy totiž technologický gigant hodlá oznámit, že uzavřel dohody se známými americkými herci, kteří poskytli svůj hlas jeho chatbotovi Meta AI. Lidé si tak při komunikaci s virtuálním nástrojem budou moci vybrat z celkem pěti různých celebrit, k nimž bude patřit Judi Dench, Kristen Bell, John Cena, Awkwafina a Keegan-Michael Key. Stále ale bude zachována i možnost zvolit si jiné hlasy, jež žádné známé osobě patřit nebudou.
Klíčový je souhlas herců
Novinka má být podle zatím nepotvrzených informací spuštěna už během posledního zářijového týdne, dočkají se jí ale pochopitelně jen lidé z anglicky mluvících zemí. Ti ji budou moci využít ve všech aplikacích spadajících pod skupinu Meta, k nimž patří kromě Facebooku také sociální síť Instagram a chatovací platforma WhatsApp.
Není to každopádně poprvé, co někdo přišel s myšlenkou, aby umělá inteligence mluvila hlasem známých lidí. Konkurenční společnost OpenAI stojící za ChatGPT spustila u svého chatbota podobnou zvukovou funkci už letos v květnu. Novinka se ovšem dostala do zásadních problémů, když herečka Scarlett Johansson obvinila společnost, že nabízený hlas je „děsivě podobný“ tomu jejímu, i když s použitím svého hlasu výslovně nesouhlasila.
Meta se tedy zjevně rozhodla podobnou chybu nezopakovat a od herců si nyní předem zajistila potřebný souhlas. To ostatně dokazuje i nedávný příspěvek generálního ředitele společnosti Marka Zuckerberga, který zveřejnil propagační video právě s Johnem Cenou. Na něm bylo zobrazeno, jak Cena a Zuckerberg zkouší další nový produkt Mety – chytré brýle Ray-Ban.
Jasno bude ve středu
Zapojení hlasů celebrit do chatovacích nástrojů má být důležitou konkurenční výhodou, která si klade za cíl generativní umělé inteligenci od Mety zajistit pozornost uživatelů. Zatím ji totiž výrazně předhání právě ChatGPT od OpenAI a také poměrně rychle se rozvíjející chatbot Gemini od společnosti Google.
V současnosti Meta AI nemá oproti svým konkurentům žádné výrazné přednosti. Nástroj je totiž aktuálně schopen reagovat pouze v chatu, kde kromě textu může na základě pokynů od uživatelů vytvářet i obrázky. V poslední době se každopádně Meta hodně zaměřovala třeba na produkt AI Studio, který má tvůrcům umožnit vytvářet vlastní verze chatbotů.
Zda bude nová funkce s hlasy celebrit skutečně spuštěna již tento týden, má být zřejmé nejspíš ve středu, kdy začíná výroční konference Mety s názvem Connect. Na ní by podle odborníků měla být odhalena i první verze brýlí pro rozšířenou realitu nebo vylepšení u dalších hardwarových zařízení, jako jsou již zmíněné chytré ray-bany.