Spolupráce vysokých škol s aplikační sférou zůstává na české půdě stále živě diskutované téma. Jak univerzity, tak firmy projevují zvláště v posledních letech zvýšenou snahu kooperovat. Výsledky však stále zaostávají za možnostmi, které by toto spojení mohlo přinést.
Autor: Evector
Jednou z možností, jak zajistit efektivní spolupráci vysokých škol s firmami, představují specializovaná centra technických univerzit. Zakládáním těchto středisek zareagovaly technické vysoké školy na měnící se strukturu financování výzkumu a vývoje a zároveň na požadavky aplikační sféry. Například Vysoké učení technické v Brně (VUT) založilo Útvar transferu technologií před pěti lety. Za tu dobu centrum podpořilo a zprostředkovalo desítky zajímavých projektů, jednímž z nich je i sériově vyráběný letoun VUT 100 Cobra. Ten vznikl na základě dlouhodobé spolupráce společnosti Evektor s Leteckým ústavem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
Poradí, jak na to
Útvar transferu technologií (ÚTT) slouží jako kontaktní místo pro komerční firmy, které projeví o spolupráci s univerzitou zájem. „Firmám jsou k dispozici manažeři, kteří na základě jejich požadavků najdou nejvhodnějšího partnera v rámci všech fakult, sestaví tým pro řešení projektu, zorganizují setkání s experty a poskytnou další asistenci při spolupráci s VUT v Brně,“ shrnuje Dagmar Vávrová, vedoucí ÚTT.
Zajímavou možností pro firmy je spolupráce s VUT v Brně s využitím finanční podpory z Ministerstva průmyslu a obchodu nebo nejnověji také z Technologické agentury ČR. Na určité projekty lze při spolupráci s univerzitou získat finanční podporu ve výši až 80 procent celkových nákladů. „Firmy si také mohou objednat řešení menších projektů formou výzkumu na zakázku,“ doplňuje Vávrová.
Spolupráce mezi komerčními subjekty a univerzitami může mít různé formy. Zřejmě nejrozšířenější jsou v tuto chvíli společné projekty, které bývají často spolufinancovány na základě grantů. Další velmi oblíbený model představuje spolupráce na bakalářských, diplomových a doktorských pracích. Ačkoli se ve skutečnosti jedná o spolupráci s fakultami a studenty současně, vysoké školy tuto formu považují za velmi užitečnou a podporují ji. „Na Fakultě informačních technologií VUT máme v úmyslu tento způsob spolupráce v kombinaci se smlouvami o dílo podpořit tím, že firmy budou moci získávat laboratorní prostory do nájmu a přímo konzultovat studentské práce s jejich autory a pedagogickými vedoucími z řad pracovníků fakulty. Na podobné bázi již funguje spolupráce s firmou AVG Technologies,“ odhaluje Pavel Zemčík, proděkan pro vnější vztahy Fakulty informačních technologií VUT v Brně.
Cesta ke spolupráci
Ačkoli spolupráce mezi vysokými školami a komerční sférou se nabízí jako logické a přirozené řešení, které je prospěšné pro obě zúčastněné strany, v praxi je třeba překonávat řadu překážek. Ať už jde o relativně nízkou podporu inovačního prostředí, díry v legislativě, administrativní náročnost jednotlivých projektů nebo prostě jen rozdílné cíle obou sektorů a neochotu najít společnou řeč. Inovační centra zřizovaná na technických univerzitách se zdají být tou správnou cestou, která přiblíží univerzitní půdu komerční sféře a nastaví mechanismus efektivní spolupráce.