Menu Zavřít

Prosekárna

26. 6. 2017
Autor: Euro.cz

Chcete ochutnat skutečné prosecco? Pak prostě musíte do Prosekárny Prosecco u nás bohužel stále nemá nejlepší reputaci, což je velká škoda. Svému slavnému šumivému vínu nejdřív obratně uškodili sami Italové, když kvůli byznysu s neznalostí proseccem pojmenovali téměř každý laciný šumák, co také chutnal jako šumák.

A pak se Prosecco dlouho jmenovala i samotná vinná odrůda, takže jste víno mohli bez větších problémů pěstovat a vyrábět i mimo italské Prosecco. Ne náhodou často chutnalo podobně překvapivě, jako když na Moravě zkoušejí pěstovat Cabernet Sauvignon či jiné jižnější odrůdy.

Tomu ale sami Italové nedávno udělali konec: Prosecco se nyní jmenuje vinná oblast a odrůda, z níž se šumivé víno většinově (minimálně 85 procent) vyrábí, pro změnu nese název Glera. Skutečné prosecco se tak dělá jen v severoitalském Proseccu, což samozřejmě poznáte na jeho kvalitě. Druhým důvodem horší reputace prosecca v Česku je pak obligátní fakt, že nás čeští dovozci zásobovali převážně lacinějšími verzemi, které chutí mnohdy nemají daleko k naší milované „bohemce“.

Ne tak ve stylové a komfortní Prosekárně. Tady prosecco milují, jak vám připomene i nápis na zdi, takže logicky prodávají jen to kvalitní. První Prosekárna otevřela na Vinohradech, načež se záslužný (máloco se v životě vyrovná pití šampaňského nebo jiných šumivých vín) čin rozšířil i do Myslíkovy ulice v centru Prahy a nově i do Pardubic.

Česko podobný podnik už dlouho potřebovalo a nahlédnuto skrz sklenku dobrého prosecca se vlastně jedná o veřejně prospěšnou činnost.

Možná by si toho mohl všimnout i někdo v Bruselu. Prodávat v Česku nejlepší prosecco není vůbec snadné, jak potvrzuje manažer Prosekárny v Myslíkově ulici Arseny Dobušev. Zdaleka ne každému totiž můžete nalít jakékoli prosecco: zatímco ženy často upřednostňují jeho sladší varianty, mnozí muži naopak vyhledávají stále módnější a brutálnější nefiltrovanou variantu zvanou Col Fondo. Ta mívá pivní uzávěr a až do 70. let bývala jedinou výrobní metodou prosecca.

bitcoin_skoleni

Tohle prosecco kvasilo ještě v lahvi, takže má špinavější tmavší barvu a bývá i sušší, slanější a rovněž minerálnější. Kvasinky v lahvi prostě požerou i zbytky cukru a výsledkem je delikátní zakalená „špína“, již můžete klidně pít celou noc, protože je čistá jako máloco. Běžte do Prosekárny a ochutnejte některé z více než 30 druhů prosecca. Mnohá tu rozlévají po skleničce. Zjistíte, že prosecco nemusí mít daleko k šampaňskému.

Prosekárna ? Slezská 48, Praha 2, t: 775 565 813 ? Myslíkova 16, Praha 2, t: 774 400 926 ? www.prosekarna.cz

  • Našli jste v článku chybu?