Menu Zavřít

Prosperovat může i středisko v malé výšce

14. 2. 2012
Autor: profit

Může malé lyžařské středisko s převýšením méně než sto metrů, navíc jihovýchodně od Brna s dolní stanicí vleku ve výšce pouze 350 m. n. m., konkurovat velkým horským střediskům? Nadšený lyžař a majitel střediska Lubomír Orel říká, že může. 

Foto: Lubomír Orel

Jak vás napadlo postavit lyžařské středisko?

Lyžovat jsem se naučil na malé sjezdovce u nás v nedalekých Koryčanech. Provoz byl vázán na mnoho lidí a viděl jsem, že když bych to dělal sám, mohl bych to dělat lépe. Takže jsem začal hledat kopec. Vybral jsem lokalitu zde, ale nepodařilo se mi to uskutečnit napoprvé, tak jsem šel do Velkých Karlovic, kde jsem provozoval jeden rok sjezdovku. Mezitím se mi podařilo dořešit papírování a po dvou letech jsem odstartoval záměr na Stupavě.

Do čeho všeho musíte investovat?

Začíná to parkováním vozidel. Potom to chce sníh, který musíme vyrobit, což je voda a elektřina. Tyto složky jsou problémové, elektřiny není nikdy dost, vody také ne. I když máte 20 sněžných děl, nikdy to není dost, aby se zasněžování stihlo včas a zákazník byl spokojený. Lyžaře musíte na něčem přepravit. Nějaký stroj musí pistu upravit. Mezitím nám shnijí roury v zemi, takže je potřeba znovu vykopat a vyměnit infrastrukturu na rozvodech elektřiny, na rozvodech potrubí. Pak vám odejde elektronika na vlecích nebo na zasněžování, protože ty elektroniky jsou v mrazech, v teple. Dalším problémem je, že se stroje používají jen sezonně.

Jaká je letošní sezona?

V posledních letech se hodně mění počasí. Letošní rok je například velmi suchý, to znamená totální nedostatek vody, v zimě minimum srážek, žádný přírodní sníh ani deště u nás neproběhly. Minulý rok byl problém s námrazami, nešla elektrika a dlouhou dobu byly námrazy na vedení, padaly stromy.

FIN25

Stupava je v nadmořské výšce, která je srovnatelná s vyššími partiemi Brna nebo Prahy. Myslíte si, že v těchto nadmořských výškách je prostor pro rozvoj příměstských lyžařských středisek?

Ta možnost existuje, ale je to na úkor kvality lyžování. Zákazník vždy srovnává kvalitu lyžování, i když je to nesrovnatelné. V průběhu zimy jsou u nás intervaly, kdy je v naší nadmořské výšce mnohem tepleji než třeba o tři sta metrů nad mořem výše. To znamená, že se tvoří firny, sníh krystalizuje do neforemného písku, který se nedá upravit strojově, protože přes noc nezatvrdne. Lyžovat se v tom moc dobře nedá. Potom lyžař, který se rozhoduje, kam pojede lyžovat, určitě zvolí raději hory.

  • Našli jste v článku chybu?