Menu Zavřít

Prosperující region

8. 9. 2010
Autor: Euro.cz

Spolupráce mezi jižními Čechami a Horními Rakousy je nadstandardní...

celý podtitul: Spolupráce mezi jižními Čechami a Horními Rakousy je nadstandardní, tvrdí rakouský honorární konzul v Českých Budějovicích

Česko-rakouské vztahy se neutvářejí jen v Praze a ve Vídni. Kromě placených diplomatů ve státních službách působí v obou zemích také honorární konzulové starající se o rozvoj spolupráce mezi oběma státy bez nároků na odměnu. Rakousko má v Česku celkem dva honorární konzuláty – v Brně a v Českých Budějovicích. V čele rakouského zastoupení v jižních Čechách stojí regionální manažer Raiffeisenbank Lubomír Sýkora, se nímž týdeník EURO hovořil o úloze honorárního konzulátu.

EURO: Jak dlouho honorární konzulát v Českých Budějovicích působí a co jsou jeho hlavní úlohy? SÝKORA: Rakouský konzulát v Českých Budějovicích byl otevřen v roce 1996 a měl tři hlavní úkoly: Zaprvé rozvíjet diplomatické a hospodářské vztahy mezi Rakouskem a jižními Čechami. Zadruhé vyřizovat víza ke vstupu do Rakouska a zatřetí zajišťovat potřebné legislativní záležitosti pro rakouské občany žijící v jižních Čechách, kterých zde trvale žijí zhruba tři stovky a k dlouhodobému pobytu je jich zde hlášeno dalších asi tisíc. Po vstupu Česka do EU, respektive do Schengenu se výrazně omezila úřednická část práce konzulátu a můžeme se více soustředit na česko-rakouské diplomatické a hospodářské vztahy.

EURO: Kdo financuje činnost honorárního konzulátu? SÝKORA: To je dobrá otázka. Jsem honorárním konzulem a honorární není v tomto případě odvozené od slova „honorář“ ale od slova „honorary“, což v překladu znamená „čestný“ ve smyslu „bezplatný“. Rakouský stát v tomto případě nekryje náklady spojené s provozem konzulátu, tedy pronájem prostor konzulátu a mzdy úředníků. Ty plně převzala již v roce 1996 Raiffeisenbank, za což jí patří velký dík.

EURO: Jak funguje spolupráce mezi jižními Čechami a Horními Rakousy? SÝKORA: Tady bylo dosaženo velmi nadstandardní úrovně, v tomto jsou myslím Jihočeský kraj a Horní Rakousko naprosto výjimečné a jsou vzorem. Například mezi Jihočeskou univerzitou a Univerzitou J. Keplera v Linci běží již delší dobu vzájemná výměna studentů a obdobná výměna se uskutečňuje i na úrovni středních škol. Také výstaviště v Českých Budějovicích několik let spolupracuje s výstavištěm v hornorakouském Welsu, kdy jeden rok je vždy pořádán Den Jihočeského kraje na výstavišti ve Welsu a další rok Den Horního Rakouska na výstavišti v Českých Budějovicích. A nesmíme zapomenout na úzkou a dlouholetou spolupráci policie Jihočeského kraje s policií Horního Rakouska.

MM25_AI

EURO: Překážkou pro ještě užší vztahy mezi Horními Rakousy a Jihočeským krajem je zřejmě nedostatečná dopravní infrastruktura, lze čekat v tomto ohledu zlepšení? SÝKORA: Určitě se na tom pracuje. Na rakouské straně již začala výstavba rychlostní silnice S10 vedoucí ke státní hranici s termínem dokončení v roce 2015 (investice ve výši 739 milionů eur). Na české straně se výstavba dálnice D3 až do Českých Budějovic a navazující rychlostní silnice ke státní hranici bohužel trochu vleče. Postupně po etapách se buduje i IV. železniční koridor, který povede z Horního Dvořiště přes České Budějovice, Prahu a Ústí nad Labem až na hranici s Německem. V této souvislosti bych rád připomněl, že i skupina Raiffeisen se podílí na zlepšení dopravní obslužnosti v Česku. Počátkem července se podařilo české strojírenské společnosti CZ LOKO vyhrát výběrové řízení Českých drah na modernizaci 19 motorových lokomotiv. Modernizaci včetně nákladů na zpětný leasing bude financovat IMPULS-Leasing-AUSTRIA ze skupiny Raiffeisen, celkově půjde o částku přibližně 800 milionů korun. Modernizované lokomotivy budou jezdit v jižních Čechách a dalších českých regionech.

EURO: Jak vidíte budoucnost vztahů mezi jižními Čechami a Horními Rakousy? SÝKORA: V květnu se konala v Linci 9. konference hejtmanů Horního Rakouska a Jihočeského kraje, která nastavila konkrétní cíle další vzájemné spolupráce, ve které hraje důležitou roli i vznikající euroregion Dunaj-Vltava. Středoevropský prostor má totiž obrovskou šanci stát se jedním z nejvíce prosperujících evropských regionů a zvláště oblast Horního Rakouska, jižních Čech a dolního Bavorska, je přímo předurčena pro prudký rozvoj ekonomiky, technologií, hospodářských vztahů, ale i vzdělávání a kultury.

  • Našli jste v článku chybu?