Menu Zavřít

Protest proti byrokracii a podfinancování: lékaři 18. října zavřou ordinace

10. 10. 2017
Autor: Profimedia.cz

Sdružení praktických lékařů vyzvalo své členy, aby 18. října, tedy příští středu, na jeden den zavřeli ordinace. Protestuje tak proti byrokracii a podfinacování praxí. Na dnešní demonstraci lékařů ve Žlebech na Kutnohorsku to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

„Zavíráme ordinace teď na jeden den proto, abychom je nemuseli zítra zavřít navždycky, a věříme, že pacienti tohle pochopí a že to je i v jejich zájmu. Jde o zachování dostupnosti primární péče co nejblíže občanům,“ uvedl Šonka. Pacienti s akutním problémem se podle něj včas dozvědí, kam se obrátit. „Informace najdou na dveřích našich ordinací, co mají dělat v případě, že budou potřebovat akutní ošetření,“ uvedl.

Předpokládá, že akci podpoří většina kolegů. Ordinace by mohlo zavřít přes 6000 praktických lékařů a ambulantních specialistů z celé republiky. Protest organizují společně Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Sdružení ambulantních specialistů. Stomatologové podle Šonky akci podporují, ale budou ordinovat.

Důvodem je podle něj podhodnocení ambulantní péče a její tristní stav, kterému ministerstvo zdravotnictví podle praktiků nevěnuje pozornost. „My už neumíme nijak více upozornit ministerstvo na problém, který dlouhodobě neřeší,“ tvrdí Šonka. Lékařům vadí povinnost předepisovat recepty jen elektronicky a chystaná elektronická evidence tržeb. Protestují také proti tomu, že úhrady jejich práce ze strany zdravotních pojišťoven mají příští rok stagnovat. Vadí jim, že ministerstvo přidává hlavně nemocnicím.

Elektronický recept jako poslední hřebíček

Svou ordinaci příští týden zavře například Libor Beneš z Velkého Meziříčí. „Už přetekl náš pohár trpělivosti. Posledním hřebíčkem do rakve je zavedení povinného elektronického receptu, který u nás na Jihlavsku povede k zavření minimálně dvou praxí. Další praxe možná budou následovat,“ řekl Beneš, který dnes ve Žlebech spolu s dalšími nespokojenými praktiky symbolicky pohřbíval české ambulantní lékařství. Obcí se vydal smuteční průvod zhruba 50 lidí s rakví a věnci, smuteční marš vyhrávala vesnická kapela.

Po České republice dnes má protestovat asi 10 tisíc lékařů. Ordinace ale zůstávají otevřené, lékaři mají na rukávech černé pásky. Akce ve Žlebech připomněla i uzavření ordinace místní lékařky. Nejbližší dostupný praktik je nyní v Ronově nad Doubravou nebo Čáslavi. „Stát tohle vesele přehodil na nás, na nás se ti lidé obracejí, ale řešení měla zajistit pojišťovna, kraj a stát,“ řekl k problémům s dostupností péče stomatolog Richard Klail z Kutné Hory.

bitcoin_skoleni

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko upozornil, že Žleby nejsou daleko od Prahy. „Nejde o žádné zapadlé městečko nebo zapadlou vesničku. Ta situace bohužel začíná být stále četnější,“ dodal. Podobně musí k 1. lednu zavřít ordinaci například i Marie Košťálová ze Žďáru nad Sázavou. Hlavním důvodem je podle ní povinný elektronický recept. „Nechápu, jak někdo, kdo o mé práci ví víc než málo, mně může povinně nařizovat, jak technicky mám řešit svoji práci,“ uvedla.

Rögnerová: Na vyšší platy nejsou peníze
Úhradová vyhláška na rok 2018 nepočítá s navýšením plateb praktickým lékařům, protože na to nejsou peníze. V reakci na protest praktických lékařů to řekla ředitelka odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva zdravotnictví Helena Rögnerová., která za největší problém zdravotnictví v posledních letech považuje odchod personálu z nemocnic.

odle Rögnerové má každý nárok demonstrovat, je-li nespokojen. „My si ale myslíme, že podmínky nejsou tak špatné. Praktičtí lékaři mají platby z kapitace bez ohledu na to, kolik lidí jim chodí. Pokud jim roste počet pacientů, mají přirozený růst,“ řekla Rögnerová.

Doplnila, že časem by peníze na navýšení mohly být, pokud se rozloží růst ve všech segmentech. „Chtěli bychom zvyšovat platby za výkony mimo kapitaci, aby se odlišili lékaři, kteří dělají něco navíc,“ uvedla.

Čtěte také:

Farmaceutické firmy i lékárny kritizují zákon o léčivech

Bude muset vzniknout fond na investice ve zdravotnictví, tvrdí Sobotka

Komentář: Přidejte učitelům, hasičům, policistům. A ostatní vyhoďte


  • Našli jste v článku chybu?