Menu Zavřít

Protiruské výroky Američanů krizi zbytečně vyhrocují, stěžuje si prý Berlín

7. 3. 2015
Autor: čtk

Americký prezident Barack Obama podporuje úsilí německé kancléřky Angely Merkelové o nalezení diplomatického řešení krize na východní Ukrajině. Někteří američtí představitelé ale situaci příliš vyhrocují a veškeré snahy tak maří, z čehož Berlín není nadšený, napsal německý magazín Der Spiegel.

Jedním z hlavních amerických „jestřábů“ je prý vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Jeho chování týdeník ukazuje na příkladu z minulé středy. Na východě Ukrajiny prý tehdy panoval relativní klid, boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty téměř přestaly a z frontové linie začaly být stahovány těžké zbraně. Dohody o příměří z Minsku nebyly dodržovány zcela, ale částečně určitě platily, napsal německý časopis.

Ve stejný den ale generál Breedlove vystoupil před novináři ve Washingtonu a řekl, že ruský prezident Vladimir Putin situaci na Ukrajině ještě více vyhrotil, když prohlásil, že do oblasti bylo posláno „přes tisíc vojenských vozidel, ruské bojové jednotky, jedna z nejvyspělejších protivzdušných obran a dělostřelectvo“. „Je jasné, že situace se nelepší. Každý den je naopak horší,“ uvedl tehdy velitel NATO.

Nepravdivá tvrzení a přehnané soudy vrhají na NATO a potažmo na celý Západ stín

Němečtí představitelé byli prý těmito slovy zděšeni a nechápali, o čem Breedlove mluví. Informace, které má německá vláda od svých zpravodajských služeb, se totiž prý neshodují s tím, co tvrdí vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě (SACEUR).

Němečtí experti na Rusko ani odborníci z německé Spolkové zpravodajské služby (BND) prý nezpochybňují fakt, že Moskva podporuje proruské separatisty. BND má o tom údajně dokonce důkazy. Nicméně tón Breedloveových prohlášení Berlín znepokojuje. Nepravdivá tvrzení a přehnané soudy prý vrhají na NATO a potažmo na celý Západ stín a hrozí nebezpečí, že aliance ztratí svou důvěryhodnost, uvedl nejmenovaný německý představitel.


Přečtěte si: Povstalci tvrdí, že dokončili odsun těžkých zbraní


Dalším příkladem bylo chování amerických představitelů před zhruba třemi týdny. Během vyjednávání o příměří v Minsku ukrajinská armáda varovala, že Rusové přesunuli 50 tanků a desítky raket přes hranice do Luhansku. O den dříve mluvil americký generálporučík Ben Hodges o „přímé ruské vojenské intervenci“.

Němečtí představitelé se proto ihned obrátili na BND, aby situaci zhodnotila. A satelitní snímky, které měli zpravodajci k dispozici, ukazovaly jen několik obrněných vozů. A dokonce i američtí agenti, kteří s německou zpravodajskou službou spolupracují, byli poněkud zdrženlivější pokud jde o Hodgesova prohlášení a uvedli, že netuší, jak generál ke svým závěrům došel.

„Německé zpravodajské služby obecně hodnotí stupeň hrozby mnohem opatrněji než Američané,“ citoval Der Spiegel nejmenovaného vojenského experta. Časopis oslovil i samotného generála Breedlovea, který mu vzkázal, že si „za všemi svými veřejnými vystoupeními během ukrajinské krize stojí“.

Podle mírových dohod z Minsku má na východě Ukrajiny od 15. února platit klid zbraní, aby bylo následně možné podniknout další kroky k urovnání konfliktu. Příměří je ale často porušováno. Konflikt si od loňského dubna vyžádal na šest tisíc mrtvých.


Čtěte také:

Američané předpověděli ukrajinskou krizi podezřele přesně, tvrdí ruská TV

Blinken: Rusko by na Donbas dodalo víc zbraní než Západ Ukrajině

bitcoin_skoleni

Vyzbrojení Ukrajiny znamená ohrožení naší bezpečnosti, tvrdí Moskva

NATO: Rusko může brzy vést několik akcí podobných Ukrajině najednou

  • Našli jste v článku chybu?