Menu Zavřít

Prototyp prvního ,pavouka‘ navrhl na rýsovacím prkně v garáži. Dnes jezdí unikátní svahové sekačky Lubomíra Dvořáka po celém světě

10. 2. 2022
Autor: Dvořák - svahové sekačky
  • Lubomír Dvořák je zkušený konstruktér, s jehož výrobky se mohou setkat lidé téměř ve všech koutech světa

  • Před 18 lety založil rodinný podnik, který se zabývá výrobou dálkově řízených svahových sekaček

  • Jedná se o unikátní pomocníky, kteří jsou schopni zastat práci až 15 lidí s křovinořezem a díky unikátnímu pojezdovému systému zdolají i svahy o sklonu 60 stupňů

Firma Dvořák – svahové sekačky z Pohledu na Havlíčkobrodsku existuje již bezmála dvacet let. To je dost dlouhá doba na to, aby stihla přilákat celou řadu bohatých investorů, jejichž finance by jí pomohly k dalšímu růstu. Nic takového ale společnost Lubomíra Dvořáka nepotřebuje. Ne snad z důvodu toho, že by se rozšiřovat nechtěla, ale proto, že to hravě zvládá sama a že míst, kde by ji ještě neznali, už stejně příliš mnoho není.

České dálkově řízené svahové sekačky Spider brázdí veřejná prostranství, rozsáhlé zahrady i zelená sportoviště ve více než 50 zemích světa. Firma působí na čtyřech kontinentech, na které je ročně schopna dodat až 500 svých strojů. Není proto divu, že další případné rozšiřování na pořadu dne prozatím není.

„Každá expanze má své plusy i mínusy. Jedno mají ale všechny stejné – vždy se jedná o velice náročnou a nákladnou záležitost, zejména z marketingového úhlu pohledu,“ vysvětlil redakci Euro.cz Dvořák.

Všestranný pomocník. Pardubická Zebra Group hlásí 30milionovou investici, se svými užitkovými vozy hodlá vyrazit do Evropy
Přečtěte si také:

Všestranný pomocník. Pardubická Zebra Group hlásí 30milionovou investici, se svými užitkovými vozy hodlá vyrazit do Evropy

Díky svým mnohaletým zkušenostem v oboru dobře ví, o čem mluví. Za ony dvě dekády stihl prodat tolik ,pavoučích‘ sekaček, že by je nejspíš ani všechny nespočítal. Proč pavoučích? Kvůli jejich názvu – nesou totiž označení Spider, jež má odkazovat na vlastnosti, kterými se pyšní. Koneckonců, jinak vlastně ani sekačku, která zdolá svah s náklonem 60 stupňů (což je jen tak mimochodem mnohem víc, než kolik má nejprudší sjezdovka na světě), nazývat nejde. Jak to celé dokáže?

„Není to nic neznámého. Naše sekačky disponují navijákem, jímž se jistí podobně jako kterákoliv běžná rolba. Naviják je navíc zesynchronizovaný s pojezdem kol, což sekačce umožňuje vyjet právě i takto strmé svahy.“

Přestože podobných strojů se na trhu nachází vícero, ty z Dvořákovy fabriky mají oproti většině ostatních jednu nezanedbatelnou výhodu. Tu představuje unikátní řešení jejich podvozku, které si 60letý majitel nechal před časem patentovat: „Princip spočívá v tom, že všechna pojezdová kola jsou natáčena ve stejném směru. Proto říkáme, že naše sekačky umí ,tančit‘. Jsou velice obratné, dobře se s nimi ve svahu manipuluje, a proto se pohodlně dokážou vyhnout naprosté většině překážek. Důležité rovněž je, že kam sekačka jede, tam také seče. Jinými slovy, i když se tedy pohybuje bokem, seče stejně dobře, jako kdyby jela dopředu. A právě v tom je jejich unikátnost.“

Čím se bude živit, věděl od dětství

Vývoj každé nové sekačky, kterých má Dvořákova firma v nabídce aktuálně celkem sedm, trvá zhruba tři roky. Úplně první stroj, s nímž před 18 lety vstupovala na trh, byl hotový podstatně rychleji – za pouhých šest měsíců. A to navzdory faktu, že má nyní k dispozici daleko sofistikovanější nástroje než ve svých začátcích.

„Tehdy jsem pochopitelně žádné potřebné vybavení k dispozici neměl. Návrh prvního prototypu vznikl na starém rýsovacím prkně umístněném v naší garáži. O nějakém počítačovém programu jsme si tehdy mohli nechat leda tak zdát,“ zalovil v paměti Dvořák. Že se jednoho dne bude pohybovat právě okolo sekaček, tušil podle svých již od dětství: „Vyrůstal jsem na místě, které bylo obklopené spoustou polí, luk a svahů – zřejmě to byl onen prvotní impuls, který mě nakonec přivedl až k založení vlastní firmy. Už tehdy jsem si totiž říkal, že musí být určitě strašně moc náročné to všechno udržovat, a tak jsem začal přemýšlet, jak bych se v tomto oboru mohl uplatnit. A vzhledem k tomu, že jsem se na škole věnoval strojírenství, které mě vždy velmi bavilo, tak jsem vlastně jen spojil příjemné s užitečným.“

Nepostradatelný pomocník v časech pandemie

Cena jedné dálkově řízené sekačky Spider se v závislosti na konkrétním typu pohybuje okolo 500 tisíc korun. To je nemalá částka - zvláště pak v období pandemie, kdy zejména na jejím počátku nikdo moc netušil, jak se bude situace vyvíjet dál, a proto všichni šetřili, kde se jen dalo.

Tento jev se přirozeně podepsal i pod ekonomické výsledky firmy. Ačkoliv zůstala s přehledem zisková, klesl během předloňského účetního období její obrat meziročně ze sto sedmdesáti šesti milionů na zhruba sto čtyřiačtyřicet. „Rok 2021 byl ale naštěstí už výrazně lepší, takže se nám podařilo ten propad vykompenzovat,“ dodal Dvořák s tím, že „sekačky se nyní prodávají kupodivu velmi dobře.“ Čemu za tento zvrat vděčí?

Svahové sekačky Spider dokážou zdolat i svah o náklonu 60 stupňů. Zdroj: Dvořák - svahové sekačky

„Mám na to vlastní teorii. Právě pandemie, kdy je spousta lidí nemocných, prodeji podobných produktů výrazně nahrává, protože jsou schopné šetřit lidské zdroje. Jedna naše sekačka zastane práci 15 pracovníků s křovinořezem. Což už je docela velké číslo. Zaměstnavatelům tak tedy odpadnou starosti se sháněním lidí i peněz na jejich zaplacení,“ prozradil.

Aby Dvořákova společnost v takto náročné době obstála, bylo zapotřebí razantně pozměnit její nákupní strategii. Ačkoliv totiž sekačky jako takové vznikají v Česku, jednotlivé komponenty shání firma v zahraničí. A to představuje v době narušeného dodavatelského řetězce poměrně závažný problém.

„Součástek – ať už se bavíme o motorech, pneumatikách či elektronice – je obecný nedostatek. Většina našich dodávek neustále někde vázne, je to skoro takový nekonečný horor, dalo by se říct. Dříve jsme se snažili udržovat co nejnižší skladové zásoby, dnes je to přesně naopak. V dnešní době je zapotřebí mít sklady co nejvíc ,nafouknuté‘, protože jinak dochází k prostojům ve výrobě,“ podotkl rodák z Havlíčkova Brodu.

Na scénu přichází elektřina

Typickým prostředím, v němž mohou lidé s Dvořákovými sekačkami přijít do styku, jsou těžko přístupné a rozlehlé plochy typu vojenských prostorů, golfových hřišť, železničních koridorů, krajnic pozemních komunikací či městských parků. Oblíbili se je především zákazníci z Německa, Japonska a Spojených států. Stejně tak je ale pochopitelně používá i řada měst a obcí v České republice.

Ať už každopádně sekají trávu kdekoliv, ze všech koutů světa volají jejich uživatelé po jednom a tom samém - chtějí, aby tradiční benzínové agregáty, jež tyto stroje pohánějí, byly co nejrychleji nahrazeny elektromotory. „Řada našich zákazníků to začíná vyžadovat, takže postupem času se bude zájem o benzínové sekačky vytrácet,“ potvrdil zkušený konstruktér. „My tento trend samozřejmě vnímáme a snažíme se mu přizpůsobit. Již nyní máme první sekačku, která je plně elektrická, a v roce 2022 bychom chtěli na trh uvést další. Cílem je, abychom našim zákazníkům byli schopni nabídnout sekačky jak s benzínovým, tak elektrickým motorem.“

Místo létání musel v aeroklubu natírat hangáry. A tak Jiří Tlustý začal stavět vlastní ultralighty, které dnes zná celý svět
Přečtěte si také:

Místo létání musel v aeroklubu natírat hangáry. A tak Jiří Tlustý začal stavět vlastní ultralighty, které dnes zná celý svět

Překotný vývoj na poli baterií v posledních letech umožní ,pavoučím‘ sekačkám z dílny této české rodinné firmy nerušeně pracovat celé hodiny, tedy teoreticky. Skutečná výdrž se totiž může případ od případu lišit.

FIN25

„Záleží to samozřejmě, na jakém terénu a povrchu se zrovna seče. Náš rekord je devět hodin na jedno nabití, ale je to opravdu relativní. Jindy to mohou být například jen hodiny čtyři. Záleží totiž třeba i na tom, zda se jedná o jarní trávu, podzimní trávu a tak podobně, neboť pokaždé má trochu jiné vlastnosti,“ uzavírá Dvořák.

  • Našli jste v článku chybu?