Menu Zavřít

Protože ona za to stála

2. 10. 2017
Autor: Euro.cz

Madame L’Oréal, dědička kosmetického impéria a nejbohatší žena světa, která si dokázala užívat života, ale nedokázala se vyhnout skandálům

Stanu se mistrem v barvení a dcera přijde ku jmění, řekl si možná její otec, chemik Eugčne Schueller, když se začal zabývat vývojem prvních syntetických barev na vlasy, po kterých trh na počátku minulého století lačnil. Ve svém pařížském bytě vytvořil v roce 1907 barvu s názvem L'Auréale, která se stala základem budoucího kosmetického gigantu, jehož jméno zní velmi podobně

- L'Oréal. Když v roce 1957 zemřel, zdědila jeho jediná dcera společnost v hodnotě dvaceti miliard dolarů, stala se její ředitelkou a během života se jí podařilo hodnotu vlastního majetku ještě zdvojnásobit. Liliane Bettencourtová (21. října 1922 - 21. září 2017) zemřela jako nejbohatší žena světa a čtrnáctá v celkovém pořadí světových miliardářů.

Dětský koutek v laboratoři

Jako malá přišla o matku, o to víc se ale sblížila s otcem. Nejdřív si chodila hrát do jeho laboratoře, v patnácti letech mu začala ve firmě pomáhat. Ne snad proto, že by si potřebovala přivydělat ke kapesnému.

Dílem ze zájmu o to, co otec dělá, a dílem z nudy. Vyrostla v luxusu se soukromými učiteli a služebnictvem. Přestože po otcově smrti převzala vedení společnosti a v jejím představenstvu setrvala až do roku 2012, nikdy doopravdy nepracovala. “ila krásnem a její život stál za to, i když nebyl vždycky úplně bez poskvrnky. Její otec ani manžel André Bettencourt se za války zrovna nevyznamenali, oběma se to ale společnými silami dařilo jakž takž ututlat a vyhnout se trestu. Andrého Bettencourta dostihla minulost až v roce 1994, kdy byly zveřejněny jeho antisemitské texty napsané během války. Pod tlakem rezignoval na svou funkci ve vedení L'Oréalu a zbylé akcie převedl na manželku. Své už měl odpracováno jak v rodinné firmě, tak ve francouzské vládě.

K politice a politikům měla rodina vždycky blízko. Dokonce tak blízko, že byla Liliane Bettencourtová podezřelá z nelegálního financování prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho, kterému měla údajně poskytnout, v rozporu se stanovenými limity pro financování kampaní, až dvě stě tisíc eur. Vyšetřování bylo sice kvůli nedostatku důkazů zastaveno, pachuš skandálu ale zůstala. A nebyl jediný, který se v posledních letech života této francouzské dámy objevil.

Bitva o svéprávnost

MM25_AI

Francouzi bedlivě sledovali „Aféru Bettencourt“, bitvu mezi matkou a její jedinou dcerou Francoise, která nesnesla pohled na to, jak její matku finančně vysává její údajný přítel a fotograf celebrit Francois-Marie Banier. Uvážíme-li, že mu Liliane darovala desítky uměleckých děl včetně těch od Picassa a Matisse nebo třeba ostrov v Indickém oceánu v celkové hodnotě převyšující jednu miliardu dolarů, obava Francoise o duševní zdraví matky, potažmo o své dědictví byla vcelku oprávněná. Zpráva o tom, že se její matka chystá šedesátiletého fotografa adoptovat, byla poslední kapkou. Lilianu, která na sklonku života trpěla demencí a Alzheimerovou chorobou, zbavila svéprávnosti a fotografa úspěšně zažalovala. Pozici po babičce převzal ve společnosti jeden ze dvou vnuků a rodina nadále drží v L'Oréalu třiatřicetiprocentní podíl.

O autorovi| Klára Donathová donathova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?