Menu Zavřít

Prožívám úžasné období

2. 11. 2008
Autor: Euro.cz

Někteří obchodníci čekají na podobnou příležitost celý život, tvrdí Ludvík Turek

V době, kdy investoři, banky i fondy přicházejí o miliardy dolarů, existuje skupina lidí, která ze současného vývoje dokáže profitovat. Ať už je nazveme spekulanty či intradenními obchodníky (viz Pojmy), jedno mají společné. Vůbec je nezajímá kvalita aktiv, do nichž investují. Nezajímá je budoucnost firem, jejichž podíly kupují a prodávají. Zajímá je pouze jediné – výrazné pohyby cen oběma směry. „Někteří obchodníci na takovou krizi čekají celý život,“ říká jeden z nich, dlouholetý úspěšný spekulant Ludvík Turek.

Příchod krize Na trzích se o hromadících se problémech spekulovalo už dlouho před vypuknutím světové finanční krize. O možných potížích hovořil i Lloyd Blankfein, šéf banky Goldman Sachs. „Už někdy v říjnu nebo v listopadu před dvěma roky jsme výrazně shortovali. Situace na trzích byla divná. Stará známá pravda je, že všechny velké průšvihy začínají finančnictvím. V červenci a srpnu zamířily dolů banky a bylo jasné, že přichází něco velkého,“ potvrzuje Turek, že krize neudeřila zčistajasna. A důrazně upozorňuje na to, že rozhodně ještě neskončila, navzdory poslednímu poměrně pozitivnímu vývoji na trzích. „Dow Jones (hlavní index Newyorské akciové burzy – pozn. red.) je dnes na hodnotě kolem 9000 bodů. Já myslím, že 7000 je realita nepříliš vzdálené budoucnosti. Teď přichází efekt voleb, po kterých jdou trhy vždycky nahoru. Pak se ale obvykle střízliví a podle mě přijde další velká studená sprcha. Otázkou je, jak dlouho se udrží zlato, jestli půjde nahoru, tak to akciím moc nepomůže. Stejně tak otázkou je, co udělá Asie, Čína s dolarovými rezervami. Těch proměnných je mnoho,“ přemýšlí Turek.
Jednou z oněch proměnných je například suma, kterou americká administrativa musí vyplatit všem těm Lehmanům, Bearům a Fanniem a Freddies. „Když se sečtou jen ti největší, už to těch sedm set miliard dolarů přesahuje. A kde je General Motors a Ford, kteří se potácejí na hraně bankrotu a pomoc budou potřebovat také? Možná tam administrativa bude ty peníze pouštět po kapkách, každému trošku, a doufat, že management firem udělá něco, aby si zasloužil přežít,“ říká Turek.

Kde jsme Asi nejdůležitější otázkou, kterou si nyní investoři kladou, je, v jaké fázi krize se právě nacházíme. „V podstatě se třeba v Evropě ještě tak moc nestalo. Pražská burza je o čtyři pět let zpět. Je pravda, že ceny jsou teď hodně podhodnocené. Určitě by měly být výš. ČEZ musí být nad tisícovkou úplně normálně. Developeři se svezli s trhem, dorazil je credit crunch a koruna. NWR na současné ceně, to je také docela legrace. Jenže NWR se veze na světovém trendu. Podívejte se dnes večer, co dělá v Americe ropa a uhelný sektor. To přesně udělá NWR na druhý den. Ta korelace z grafů přímo čiší a v podstatě to jde vztáhnout na celou pražskou burzu. Pokud Amerika zavírá nahoře, půjde ráno nahoru i Praha a obráceně,“ analyzuje Turek. Co se ale týče světové krize, ještě prý rozhodně nejsme na konci: „Bude to dál padat.“

Brokeři se mají Společně s takzvanými intradenními obchodníky si v marasmu na finančních trzích libují také brokeři. „Objemy klientských obchodů se v období finanční krize výrazně zvýšily. A to jak spekulací, tak i obchodů s delším investičním horizontem,“ potvrzuje Jan Bláha, vedoucí divize Trhy společnosti Fio. Turek přesto Prahu za příliš vhodnou destinaci pro spekulanty nepovažuje. „Česká burza je pro intradenního tradera úplně mimo. Nejde tu shortovat, a tím mizí polovina možných vstupů,“ tvrdí obchodník. To, co mu chybí v Praze, prý v dostatečné míře nachází pouze v Americe nebo v Japonsku. „Třeba index Nikkei se během této krize velmi dobře shortuje. Komodity v USA létají nahoru a dolů. Pokud jste trader, který čeká na volatilitu, tak je to super. Ale vydělat se dá na každém trhu, ať už je bullish, bearish, nebo do strany,“ tvrdí Turek. „Pro mě je tohle dění prostě super – všechno se hýbe podle Ameriky, trhy cloumá obrovská volatilita a objemy obchodů zaručují dostatečnou likviditu pozic. Je to jako splněný sen,“ pochvaluje si. Srovnání možností na pražské burze s velkými světovými hráči je opravdu těžké. Málo titulů, nízká likvidita, systém tvůrců trhu a vysoké poplatky, to jsou prý základní a největší překážky pro spekulanty „Já jsem s obchodováním začínal v Austrálii, kde je patnáct set akcií. Po pár letech jsem přijel zpět do Česka, a ta česká burza s pár tituly, kde celý trh je o insiderech, to bylo Jiříkovo vidění, pravěk. Je to hrozně manipulativní prostředí. Dáte tam jen mírně větší objem peněz a pohnete trhem sám – to je na velkých burzách něco nemyslitelného,“ upozorňuje Turek na podivnosti kolem raketového růstu developerské firmy Orco při minimálních objemech obchodů kolem šedesáti milionů korun.

FIN25

Kam investovat? Neobvyklá doba nutí investory přemýšlet o neobvyklých možnostech investic, tedy alespoň na české poměry. „Warren Buffett říká, že cash je trash. Říká, že je čas kupovat akcie, protože jsou za super ceny. Já ale nejsem typ investora, který koupí, hodí nákup do šuplíku a čeká, jestli trefil dno, a pak čeká další roky na to, aby vydělal. Nadbytečné peníze bych nejspíš postupně překlápěl do futures zlata. Zajímavé totiž je, že zlato fyzicky není k dostání, a přitom jeho cena klesá, to je extrémně podivné. Jsem přesvědčený, že tento konkrétní trh je manipulovaný, že sbírá sílu na obrovský růst,“ radí Turek. Zajímavá situace je podle něj i kolem hlavních světových měn. „Myslím, že euro vůči dolaru ze současné úrovně cca 1,30 zamíří dolů k hranici cca 1,20 dolaru za euro. Tam je to jasně na short i přes to, že právě došlo ke snížení úrokových sazeb v USA, což je negativní pro dolar, a naopak hraje do not posilování všech měn kromě dolaru,“ tvrdí obchodník. Volatilita trhů je však taková, že rozhodně nedoporučuje obchodovat delší pozice přes páky. Rychlý pokles vystřídaný rychlým růstem o pár procent prý může úplně smazat účet během pár minut. Rozkolísané cenové hladiny dokonce ovlivňují i podstatu jeho obchodů, takzvanou technickou analýzu, což je zjednodušeně psychologický model chování investorského davu. Prý se nyní téměř nedá spoléhat na tradiční metody analýzy trhů; obrovská kolísavost tradiční vzorce chování boří. „Analýzy jsou na hraně. Dobře funguje analýza chování všech skupin trhů, která se nazývá market profile. Co se týká fundamentální analýzy, asi by se dalo dopátrat, proč ceny dělají to, co dělají,“ říká Turek. Dlouhá léta prý skvěle fungovaly neutrální opce, poslední měsíce s nárůstem volatility už je tomu jinak. A to je údajně strategie, která dokázala s malinkým úsilím generovat dvouciferné roční zhodnocení. „Dvacet třicet procent ročně, a to člověk nemusel být zrovna génius. Ale to současné dění zase hraje ve prospěch volatilních strategií,“ tvrdí Turek. A dodává: „Až volatilita opadne, vrátíme se zpět k neutrálním opcím. Stejně tak i v ostatních oblastech, ve stocks nebo futures.“

BOX
Slovníček investora trader – obchodník
otevřená pozice – obchodník právě spekuluje s cenou aktiva intradenní obchodování – trader vstupuje do svých pozic a vystupuje z nich v rámci jednoho obchodního dne
pozice long – obchodník koupil nízko a spekuluje na růst ceny, aby prodal dráž
short pozice – obchodník si půjčil aktivum s cenou vysoko a prodal jej; spekuluje, že cena aktiva klesne, on jej koupí a vrátí
credit crunch – neochota bank půjčovat peníze
volatilita – frekvence změn ceny finančního instrumentu
bullish trend – cena instrumentů roste
bearish trend – cena instrumentů klesá
trend do strany – cena instrumentů dlouhodobě osciluje s malou výchylkou kolem jedné hodnoty likvidita - vyjadřuje schopnost trhu přeměnit finanční instrument na hotovost bez větší změny jeho ceny insider trading – zneužití kurzotvorných informací
futures kontrakt – představuje závazek prodat či koupit určitá aktiva jako akcie, komodity, akciové indexy, měny a podobně ve sjednaném množství v předem určený čas a za předem stanovenou cenu
obchod na páku – investor dá jen část peněz ze svého, ostatní peníze si půjčí; případné zisky se tak násobí (podobně však i ztráty)
opce – právo koupit nebo prodat konkrétní množství aktiv (akcií, deviz, obligací) za stanovenou opční cen

  • Našli jste v článku chybu?