Irský premiér Leo Varadkar chce do konce roku prosadit nový zákon povolující v silně katolické zemi umělé přerušení těhotenství. V reakci na to, že dvoutřetinová většina Irů v pátečním referendu odsouhlasila zrušení zákazu potratů, dnes řekl, že příslušný zákonodárný proces potrvá zhruba půl roku.
„To, co dnes vidíme, je vyvrcholení tiché revoluce, která se odehrává v Irsku za posledních deset nebo 20 let,“ řekl Varadkar podle webu listu The Irish Times. Ministr zdravotnictví Simon Harris předtím řekl, vláda by mohla dát podnět k vypracování zákona v úterý. Přes léto by mohl být zpracován a na začátku podzimu předložen parlamentu.
O zrušení zákazu rozhodlo podle ústřední volební komise 66,4 procenta zúčastněných voličů. Proti bylo 33,6 procenta hlasujících. Volební účast dosáhla rekordních 64,13 procenta, tedy 2,16 milionu lidí z celkového počtu 3,37 milionu zapsaných voličů.
Pro podstatné zmírnění protipotratového zákona byla většina voličů v 39 z 40 volebních regionů. Pouze v nejsevernějším výběžku Irska, v hrabství Donegal, bylo skoro 52 procent voličů proti změnám. Nejpřesvědčenějšími zastánci změn byli obyvatelé oblasti metropole Dublinu, kde ve všech volebních okrscích dosáhli tříčtvrtinové většiny, vyplývá z konečných výsledků.
Eugenika v Tennessee: soudce nabízí trestancům svobodu za sterilizaci
Hlavní skupina odpůrců potratů přiznala jasnou porážku už v průběhu dne. Tábor podporovatelů interrupcí naopak ovládlo obrovské nadšení a v mnoha případech i slzy dojetí.
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která zakazuje potraty takřka ve všech případech s výjimkou přímého ohrožení života matky.
Šéf komunikace skupiny „Save the 8th“ pojmenované podle osmého dodatku irské ústavy zakazujícího potraty podle agentury Reuters přiznal, že přesvědčivě zvítězil tábor zastánců povolení interrupcí. „Nevidím žádnou možnost, že by zákon (povolující potraty) nebyl přijat,“ řekl John McGuirk s odkazem na změnu zákona, kterou by mělo Irsko na základě referenda potraty povolit. Jeho organizace byla v kampani před plebiscitem nejviditelnějším odpůrcem umělého přerušení těhotenství.
Potraty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Na základě odhadovaného výsledku referenda hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.
Přečtěte si také: