Menu Zavřít

Průlom v případu Assange. Švédové jej vyslechnou v Londýně

11. 8. 2016
Autor: čtk

Švédští vyšetřovatelé budou moci vyslechnout na ekvádorské ambasádě v Londýně Juliana Assange. Zakladatel serveru WikiLeaks na velvyslanectví žije od roku 2012 a ve Švédsku je podezřelý ze znásilnění. Výslech, který na žádost švédské prokuratury povolily ekvádorské úřady, by podle britských médií mohl znamenat průlom v Assangeově případu.

Pětačtyřicetiletý Assange, na nějž je vydán evropský zatykač, obvinění ze znásilnění odmítá a tvrdí, že je účelové. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Mluvčí švédské prokuratury řekla agentuře AP, že výslech by mohl případem výrazně pohnout. „Je klíčový pro rozhodnutí, zda (Assange) bude oficiálně obviněn, nebo ne,“ dodala. Švédský prokurátor je podle ní nyní na dovolené a žádné datum pro jeho cestu do britské metropole nebylo stanoveno.

Assangeův tým obhájců pokrok v kauze uvítal s tím, že mu přecházelo „šest let naprosté nečinnosti ze strany švédského prokurátora“.

Výslech na území ambasády Ekvádoru, který mu zaručil politický azyl, navrhl sám Assange, švédské úřady na to přistoupily teprve nedávno. „V příštích týdnech bude stanoveno datum pro (výslech) na ambasádě Ekvádoru ve Spojeném království,“ uvádí se v prohlášení ekvádorského ministerstva zahraničí. Ekvádor podle tohoto dokumentu zároveň nadále zaručuje Assangeovi právo na politický azyl.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.

Komise pro lidská práva při Radě OSN v únoru uvedla, že Británie a Švédsko Assange zadržují svévolně a Australan by měl být osvobozen a odškodněn.

bitcoin_skoleni

Přečtěte si také:

Panamské dokumenty líčí, jak klienti z USA ukrývali miliony


  • Našli jste v článku chybu?