Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 poprvé překonala hranici 30 tisíc korun, meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun. To je o 2337 korun meziročně víc. Reálně po zahrnutí inflace měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta. Růst překonal odhady analytiků, kteří očekávali zvýšení přes sedm procent, reálně až o pět procent.
Průměrná hrubá mzda v Česku zaznamenala podle Jany Steckerové z Komerční banky dosud nejvyšší hodnotu. „Navíc se vůbec poprvé dostala přes hranici 30 tisíc korun. Růstu mezd pomohl nejen utažený trh práce, ale i zvyšování platů ve veřejné sféře,“ uvedla. Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Za celý loňský rok stoupla průměrná mzda meziročně o sedm procent na 29 504 korun. Reálně vzrostla o 4,4 procenta. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Mzdy jsou podle analytika Raiffeisenbank Milana Frydrycha tlačeny nahoru nejen výbornou kondicí tuzemské ekonomiky a eurozóny, ale i navýšením platů ve veřejném sektoru, opakovaným zvýšením minimální mzdy a historicky nejnapjatějším trhem práce. „Nadprůměrný růst mezd proto bude pokračovat i v prvních dvou čtvrtletích tohoto roku,“ uvedl Frydrych.
Průměrná hrubá mzda v Česku zaznamenala podle Jany Steckerové z Komerční banky dosud nejvyšší hodnotu. „Navíc se vůbec poprvé dostala přes hranici 30 tisíc korun. Růstu mezd pomohl nejen utažený trh práce, ale i zvyšování platů ve veřejné sféře,“ uvedla. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 8,9 procenta na 27 320 korun. U mužů byl 29 639 korun a u žen 24 790 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.
Nejvýrazněji, o 13,4 procenta, stouply ve čtvrtém čtvrtletí mzdy v kulturní, zábavní a rekreační činnosti. Přes deset procent si polepšili také pracovníci v těžební činnosti, zaměstnanci ve zdravotnictví a sociální péči a ve veřejné správě. Nejpomaleji, o zhruba 4,5 procenta, rostly mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví a také v informačních a komunikačních činnostech. Průměr se ale v těchto oborech pohybuje přes 50 tisíc korun. Nejnižší zůstaly výdělky v ubytování, stravování a pohostinství. Přestože stouply o 9,3 procenta, dosáhly průměru 17 815 korun. Podle ČSÚ 80 procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 12 263 korun a 51 412 korun.
Esej: Na cestě do pekel
Počet zaměstnanců přepočtený na plné úvazky se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 1,9 procenta na 4,048 milionu. Meziročně tak přibylo téměř 76 tisíc plně zaměstnaných.
Z hlediska regionů si nejvyšší průměrnou mzdu stále drží Praha, i když nárůst mezd v hlavním městě byl mezi kraji opět nejnižší. V Praze mzda stoupla o 6,6 procenta na 39 173 korun. V průměru více než 30 tisíc korun měli ve 4. čtvrtletí i pracující ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji.
Nejvýrazněji se mzda zvýšila znovu v Karlovarském kraji, a to o 9,3 procenta. Tamní průměrný výdělek 27 810 korun je ale mezi kraji stejně jako v předchozích obdobích nejnižší.
Čtěte také: