Menu Zavřít

Průměrná sazba hypoték je nejvyšší od roku 2014. V únoru stoupla na 2,36 procenta

21. 3. 2018
Autor: Archiv

Průměrná úroková sazba hypoték letos v únoru stoupla na 2,36 procenta z lednových 2,28 procenta. Na stejné úrovni byly sazby naposledy v prosinci roku 2014. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Objemy i počty hypoték v únoru meziročně i meziměsíčně klesly.

V únoru bylo sjednáno celkem 7446 hypotečních úvěrů, což je o 337 smluv méně než měsíc dříve. V meziročním srovnání je rozdíl vyšší, v únoru 2017 bylo sjednáno 9413 hypoték. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

„Únorové zvýšení základních sazeb České národní banky promítaly banky do hypotečních úvěrů prakticky okamžitě, opět však nikterak drastickým způsobem. Navíc z dnešního pohledu není již ani zřejmé, zda ČNB bude chtít zvyšovat sazby tak rychle, jak napovídaly úvodní signály. Růst sazeb hypotečních úvěrů by tak dále měl být spíše pozvolný a pravděpodobně bude prokládaný i obvyklými akčními nabídkami,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


Objemy letos v únoru také zaznamenaly pokles. Byly sjednány hypotéky za 15,96 miliardy korun, tedy o více než půl miliardy korun méně než v lednu. Loni si v únoru lidé prostřednictvím hypoteční úvěru půjčili 18,95 miliardy korun.

Až na drobné výkyvy průměrná hypotéka stále roste. Lidé si v únoru půjčovali v průměru 2 143 371 korun. Měsíční splátka hypotéky na jeden milion korun na 20 let byla pod 5000 korun naposledy přesně před rokem, od té doby roste. Letos v únoru byla 5233 korun měsíčně.


Exekuce jako obří problém Česka. Čtěte:

Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů

Exekuce, ilustrační foto

FIN25

Chabrus na vás. Dražební mafie jako postrach dlužníků


Ekonomice se daří, takže tlak na růst sazeb bude pokračovat, odhadl analytik společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák. Pokles v počtu poskytnutých úvěrů je podle něj dán rostoucími cenami nemovitostí. Ty sice nezdražují tak dramaticky jako v minulých letech, ale přesto se dostávají na hranici, kterou je člověk ochoten za nemovitost zaplatit, podotkl. Důvodem poklesu zájmu o hypotéky je nedostatek nemovitostí na trhu. Počet nabídek se neustále snižuje a řada realitních kanceláří se potýká se stále větším nedostatkem nemovitostí, doplnil obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser.

Čtěte také:

Hypotéky budou zdražovat, říká člen představenstva ČSOB Sadil

Komentář: Oddlužení jasně, ale takhle?

Eurostat: Ceny bytů a domů rostou v Česku stále nejrychleji ze zemí EU


  • Našli jste v článku chybu?