„V listopadu loňského roku průmyslová produkce poklesla o více než tři procenta. Částečně je to způsobeno vysokou srovnávací základnou předchozího roku, kdy v listopadu 2018 dosáhla průmyslová výroba svého maxima,“ uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Výroba ostatních dopravních prostředků v listopadu meziročně klesla o 28,8 procenta, strojní výroba se snížila o 7,6 procenta a produkce automobilových výrobců byla nižší o tři procenta. Opačný vývoj byl v oblasti výroby elektrických zařízení, která meziročně stoupla o 6,6 procenta. Produkce plastových výrobků narostla o šest procent a farmaceutickým výrobcům se zvýšila o 14,8 procenta.
Nových zakázek průmyslovým podnikům v listopadu ubylo. Jejich celková hodnota meziročně klesla o 2,9 procenta, přičemž výrazněji ubylo tuzemských zakázek než zahraničních. Tržby průmyslových podniků v listopadu meziročně klesly o šest procent. Tržby z vývozu byly nižší o 7,7 procenta, domácí tržby o 3,7 procenta.
Česko za sto let: máme na to, stát se silnou a technologicky vyspělou zemí
„Stavební produkce v listopadu dosáhla dobrých výsledků, které podpořilo také příznivé počasí. Vzrostlo především pozemní stavitelství, kde se intenzivně dokončovaly byty, a také výstavba inženýrských staveb byla meziročně vyšší,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Orientační hodnota stavebních povolení naopak zaznamenala pokles, ten byl ovšem způsoben převážně vysokou základnou z listopadu 2018,“ dodala.
Stavební úřady vydaly v listopadu 6979 stavebních povolení, meziročně o 2,2 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb ale klesla o 15,1 procenta na 30 miliard korun. Počet zahájených bytů klesl meziročně o 11,8 procenta na 2613 bytů, počet dokončených naopak o 38 procent vzrostl, činil 3596 bytů.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se loni v listopadu meziročně zvýšil o 1,9 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 7,3 procenta.
Čtěte také:
Ve vyřízení stavebního povolení se Česko propadlo na 157. místo, získání razítek trvá 246 dní
Stavebnictví příští rok vzroste o 1,7 procenta, rok nato tempo zpomalí, očekávají stavební firmy
Stavbařům chybí lidé, 13 procent zakázek dokončují se zpožděním