Průmyslová výroba v Česku v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. Pomohla tomu hlavně výroba a rozvod energií. Produkce se zvýšila i meziměsíčně, po očištění o sezonní vlivy byla vyšší o 1,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích se v červnu v porovnání s loňským rokem zvýšila o 5,1 procenta. O nové zakázky byl zájem především v případě výroby ostatních dopravních prostředků, strojírenství, kovů a kovových výrobků a rostly zejména nové zakázky ze zahraničí. Tržby z průmyslové činnosti byly o 2,6 procenta vyšší.
K meziročnímu růstu průmyslové produkce podle ČSÚ přispěla vedle výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, které vzrostly o 16,4 procenta, také výroba strojů a zařízení a elektrických zařízení. Tyto obory zaznamenaly více než šestiprocentní nárůst. Naopak o 5,4 procenta byly meziročně nižší opravy a instalace strojů a zařízení. Mírně se snížila i produkce pryžových a plastových výrobků, usní a souvisejících výrobků.
Zdroj: IEconomics.com
Červen měl proti tomu loňskému o jeden pracovní den méně, po očištění o vliv počtu pracovních dnů tak průmysl zaznamenal meziroční reálný nárůst o 6,9 procenta.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci se v červnu meziročně zvýšil o 1,4 procenta a jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně stoupla o 7,4 procenta na 33 341 korun. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela růst mezd ukazuje, že se zaměstnavatelé o pracovníky perou. Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v této souvislosti ale připomněl, že to současně vytlačuje z trhu výroby s nízkou přidanou hodnotou, které se stěhují na východ Evropy.
Ženy dobývají i průmysl. Tvoří skoro čtvrtinu pracovní síly
Podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského bude právě udržení konkurenceschopnosti při rychle rostoucích reálných mzdách a nedostatku zaměstnanců pro průmysl největší výzvou. „Rizikovým faktorem bude i slábnoucí poptávka ze zahraničí a růst domácích úrokových sazeb, který se projeví ve vyšších úvěrových nákladech,“ uvedl.
Ze zveřejněných výsledků zejména s ohledem na růst zakázek analytici usuzují, že průmyslu se bude dařit i v dalších měsících. „Průmysl si může udržet pozici lídra ekonomiky i ve druhé polovině roku, která nejspíše bude o něco slabší než ta první, nicméně ve srovnání se západní částí EU půjde o velmi dobrá čísla. Hlavním problémem nebude poptávka, ale nedostatek zaměstnanců,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Podle ekonom ING Banky Jakuba Seidlera by tuzemský průmysl mohl letos růst kolem tří procent. „Což by byla v kontextu posledních čísel a nejistot z titulu eskalace obchodních válek pozitivní hodnota,“ uvedl.
Dále čtěte: