Menu Zavřít

Průmyslové firmy musejí modernizovat

8. 7. 2019
Autor: Euro.cz

Podniky mají jedinečnou šanci investovat, aby z krize vyšly silnější

České průmyslové podniky začínají pociťovat ochlazení německé ekonomiky, které se vzhledem k vzájemné provázanosti brzy promítne i do jejich činnosti.

Podle inženýrské společnosti DEL nastává vhodná doba pro modernizaci výrobních procesů podle principů Průmyslu 4.0. Ta při opětovné konjunktuře připraví firmy na znovu sílící konkurenci i nedostatek odborníků.

Česká republika má mezi státy Evropské unie jeden z nejvyšších podílů průmyslu na HDP. Průmyslu se zatím daří, zpomalující německá ekonomika ale přináší nepříznivý výhled. Firmy by se tak už měly připravovat na období, kdy ekonomika znovu poroste a s ní i množství zakázek a poptávka po nových pracovnících. „V období ekonomického útlumu se podnikům naskýtá jedinečná příležitost. Mají více času a kapacit soustředit se na investice do růstu produktivity a konkurenceschopnosti tak, aby vyšly z krize silnější. Obnoví se hlad po kvalifikovaných zaměstnancích, kterých ale dramaticky nepřibude. Řešením jsou dobře mířené investice do automatizace a robotizace výroby,“ vysvětluje Pavel Svoreň, výkonný ředitel společnosti DEL.

Automatizace podle principů Průmyslu 4.0

Moderní výrobní principy vycházející z myšlenek Průmyslu 4.0 pomáhají firmám výrazně zefektivnit produkci.

Nejedná se přitom o „pouhou“ robotizaci.

Hlavní roli v automatizaci výroby hraje digitalizace, tvořící z celého výrobního řetězce inteligentní ekosystém.

„Přidanou hodnotu tvoří až zapojení robotů do celé soustavy sdílení dat. Reagují na pokyny informačního systému a na změny výroby tak, aby byly součástí flexibilní linky. Řídí se aktuálními požadavky, které by ve standardním režimu znamenaly nákladné přestavby celého zařízení,“ uvádí Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL.

Chytré továrny a internet věcí

Vhodná modernizace firmám šetří čas, peníze i pracovní kapacity. Chytrá továrna funguje jako internet věcí, kde zařízení mezi sebou komunikují. Navíc se minimalizují náklady na vývoj a výrobu prototypů. Ty nahrazují tzv. digitální dvojčata, virtuální kopie skutečných výrobků, na nichž se rychleji a levněji testují změny v konstrukci a funkčnost mechaniky. „Inteligentní továrna dokáže přesně vyhodnotit náklady, skladové zásoby, ale i navazující logistické procesy.

bitcoin_skoleni

Automatizovaná výroba zvyšuje flexibilitu, produktivitu, ale i konkurenceschopnost vůči podnikům, které podle moderních principů nefungují,“ dodává Jiří Kabelka, podle kterého je aplikace principů Průmyslu 4.0 zásadním krokem k vytvoření náskoku před konkurencí.

  • Našli jste v článku chybu?