PRAHA (hat) - Právě probíhající licenční řízení na digitální televizní vysílání před měsícem zpochybnil člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václav Žák. Pronesl tehdy, že rada možná licence neudělí, protože v ní není jednotný názor. Uchazeči o licence, kteří minulý týden prezentovali své projekty při veřejných slyšeních před RRTV, proto nemají jistotu, že nemluví do zdi. Do přípravy projektů přitom již investovali značné peníze. „Terestriální analogové vysílání je přežitá technologie. Je zarážející, že někdo vůbec uvažuje o tom, že by pokrok zastavil,“ říká Tomáš Krejčí ze společnosti Milk & Honey, která ve středu prezentovala projekt zpravodajské televize TV NEWS.
Důvodem váhání části radních je novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která by mimo jiné měla vyřešit, jak to bude s výměnou analogových kmitočtů za digitální u současných komerčních stanic. Ta může začít platit nejdříve na přelomu srpna a září, tedy zhruba ve stejné době, kdy by měly být vyhlášeny i výsledky licenčního řízení. Jeden z návrhů této novely ovšem obsahuje i klauzuli o zrušení již probíhajících řízení.
Projekty do licenčního řízení přihlásili významní investoři. Prvním z nich je francouzská skupina Lagardère Active Radio International, která v ČR vlastní rádia Frekvence 1, Evropa 2 a vydavatelství Hachette Filipacchi 2000. Investory z Anglie a USA má společnost Milk & Honey, v níž padesátiprocentní podíl vlastní Američan Howard Woffinden. Dalším významným investorem je finanční skupina J&T s projektem Z1.
Náklady vynaložené na jeden projekt se pohybují ve statisícových až milionových částkách. „My už vysíláme a investice se nám vrací,“ říká šéf televize Óčko Jiří Balvín. Mnohem více peněz vydaly subjekty, které zatím nevysílají.
Účastníci řízení ovšem nevynaložili jen peníze. Při veřejných slyšeních odkrývají své karty, své podnikatelské know-how. Zrušit v takové situaci licenční řízení se tak jeví zbytečné a nesmyslné.