Sněmovní volby by v červenci vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 30 procent hlasů. Pro druhou ODS by hlasovalo 14 procent voličů a třetí Piráti by získali 11,5 procenta. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. Do Sněmovny by se dostalo celkem osm politických stran a hnutí.
Oproti červnovému modelu agentury Median je aktuální výsledek hnutí ANO o 1,5 procentního bodu slabší. Naopak ODS si o stejný díl polepšila a podpora Pirátů zůstala beze změny.
O pozici čtvrtého nejsilnějšího subjektu ve Sněmovně by se v červenci dělili komunisté s ČSSD a hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Všem třem stranám přisuzuje model shodně 8,5 procenta hlasů.
Lidovce by ve volbách podpořilo 5,5 procenta voličů. Volební výsledek TOP 09 by byl o půl procentního bodu nižší. Do Sněmovny by se zřejmě nedostali Starostové a nezávislí (STAN) se čtyřmi procenty, ale při zohlednění statistické chyby nelze jejich zastoupení v dolní komoře vyloučit. Zeleným model přisuzuje 2,5 procenta.
Ochotu jít k volbám v červenci vyjádřilo 62,5 procenta respondentů. To by znamenalo zhruba stejnou volební účast jako při volbách do Sněmovny v roce 2017.
Kromě volebního modelu zveřejnil Median také hodnoty volebního potenciálu stran. Nejvyšší potenciál má podle výzkumu dlouhodobě hnutí ANO. V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, by ANO útočilo na zisk okolo 33 procent. Zisk pouze přesvědčených voličů by mu však stačil jen na zhruba 20 procent.
Volební potenciál ODS se pohybuje kolem 18 procent a u Pirátů okolo 16,5 procenta. „Nicméně ODS má větší jádro přesvědčených voličů než Piráti,“ uvedl Median. U levicových stran má KSČM o něco větší jádro voličů, avšak ČSSD vykazuje vyšší volební potenciál.
Průzkum agentury Median se konal od 27. června do 23. července. Zapojilo se do něj 1235 respondentů ve věku 18 a více let. Statistická odchylka u volebního modelu se pohybuje od plus minus 0,5 procentního bodu u malých stran až po 3,5 procentního bodu u největších subjektů.
Přečtěte si také: