Menu Zavřít

Průzkum: Více než polovině firem chybí technicky vzdělaní lidé

8. 6. 2012
Autor: Euro.cz

Více než polovině českých firem chybí technicky vzdělaní lidé. Absenci pracovníků s technickou kvalifikací nejvíc pociťují strojírenské podniky. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat vládní agentura CzechInvest. Průzkumu se zúčastnilo 1033 majitelů, jednatelů nebo personalistů tuzemských podniků.

 Foto: Profimedia

Z průzkumu také vyplynulo, že 42 procent firem bude kvalifikované pracovníky v oblasti techniky potřebovat výhledově a 16 procent zaměstnavatelů už nyní. Největší poptávka je po pracovnících ve fyzikálních a příbuzných oborech. Z odborných duševních pracovníků pak nejvíce chybí architekti, projektanti, konstruktéři, techničtí vědci a inženýři.

Složitou situaci na trhu práci s technicky vzdělanými lidmi dnes pociťuje už víc než polovina firem. Částečně to souvisí s poklesem populace, především je to však důsledek dlouhodobě nízkého počtu absolventů vysokoškolských technických oborů,“ komentoval výsledky průzkumu ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

bitcoin_skoleni

Nedostatek pracovních sil firmy nejčastěji řeší prací přesčas, kterou vykonávají stávající zaměstnanci. Toto řešení zmínilo 68 procent respondentů. Zhruba stejné procento společností sází na přeškolování. Firmy jsou rovněž vstřícné k nabírání čerstvých absolventů technických oborů. Pouze necelá polovina tuzemských zaměstnavatelů spolupracuje, nejčastěji formou odborných praxí nebo brigád, se vzdělávacími institucemi, středními, vysokými a vyššími odbornými školami.

Právě užší spolupráce firem se vzdělávacími institucemi je klíčem ke zlepšení situace v budoucnosti,“ míní ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje MPO Petr Očko. Agentura CzechInvest podle jejího generálního ředitele Miroslava Křížka funguje jako prostředník mezi vzdělávacími institucemi a podnikovou sférou. “Pořádá například semináře s vysokými školami a na základě přímé komunikace s firmami zjišťuje jejich konkrétní potřeby,“ podotkl Křížek.

  • Našli jste v článku chybu?