Možnosti 3D tisku jsou obrovské, a když se k nim přidají další pokročilé technologie a lidská kreativita, vznikají neuvěřitelné věci. V posledních dnech se ve světě designu hodně skloňuje jméno Pegasus. Řeč však není o bájném létajícím koni, nýbrž o zcela unikátní lodi, kterou vytvořilo studio Forakis Design se sídlem v Miláně a New Yorku.
První 3D tištěná jachta je zajímavá svým vzhledem, ekologickým provozem i použitými materiály. Především spojuje 3D tisk s počítačovým projektováním (CAD), které je kompletně řízeno umělou inteligencí. Zásluhou solárního pohonu, vodíkové technologii a hydroponické zahrady navíc splňuje podmínky pro regenerativní design, což znamená, že přírodě žádným způsobem neškodí, ba ji naopak pomáhá oživovat.
Zahrada uprostřed moře a Avatar v praxi
Ultramoderní loď disponuje zrcadlovým exteriérem, díky kterému dokonale splyne s okolím a je z určitých úhlů takřka neviditelná. Jako taková navíc nemá produkovat vůbec žádné emise. „Chci plnit lidské touhy, ale jen s maximálním respektem k přírodě,“ cituje Forbes designéra Josepha Forakise. „Plachtění je krásný způsob, jak se přírodě přiblížit. Jen je škoda, že spousta jachtařů je bezohledných a užívá si luxusu bez ohledu na plýtvání se zdroji. To se snažíme naším projektem změnit, proto se opíráme o vědecky ověřená fakta, ne jen fiktivní předpoklady,“ dodává.
Dalším z hlavních prvků chystaného plavidla je zmíněná hydroponická zahrada. Forakisův Strom života, jak ji designér označuje, má hned několik rovin – jednak odkazuje k původu člověka a jednak vytváří řešení pro vzdálenou budoucnost, kdy by se tento způsob pěstování mohl uplatnit jak na moři, tak třeba i v kosmu. V lodi bude nejen pročišťovat vzduch, ale také poskytne čerstvé suroviny pro přípravu jídel.
Že tato ultramoderní zahrada připomíná bájnou Pandoru z filmu Avatar, není náhodou. Forakis otevřeně přiznává, že ho práce režiséra Jamese Camerona naprosto fascinuje. Mluví o něm jako o inspirativním vizionáři a přiznává, že by si jej vedle Elona Muska uměl představit i jako možného budoucího majitele jedné z jeho lodí.
Jen vytisknout a jet?
Ačkoliv Pegasus vzbudil v uplynulých týdnech velký zájem médií, jde ve skutečnosti zatím jen o pouhý koncept, který vyžaduje další zkoumání materiálů a vývoj ideálního řešení. Běžně používané polymery totiž nemusejí být pro 3D tisk tak velké konstrukce vhodné, a pokud se spojí s kovovou slitinou, může vzniknout problém s následnou recyklací. Navíc je potřeba inovovat i celkovou geometrii plavidla, která má zajistit lehkost, stabilitu i vysoký výkon.
Plány tvůrců jsou každopádně velmi ambiciózní. „Komerční výrobu jachet plánujeme nejpozději na rok 2030. Je to sice odvážný termín, ale určitě se dá stihnout. Už nyní intenzivně spolupracujeme s největšími odborníky na 3D technologie a těšíme se, až společně odstartujeme novou éru jachtingu i celé lodní dopravy,“ uzavírá Forakis.