Menu Zavřít

První část amerického protiraketového štítu dorazila do Koreje. Místní protestují

26. 4. 2017
Autor: čtk

Kontejnery s první částí amerického protiraketového štítu THAAD dorazily na místo svého určení na základně na jihovýchodě Jižní Koreje. Stalo se tak pouhý den poté, co Severní Korea uspořádala u příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami. Proti rozmístění štítu protestovaly dvě stovky převážně místních obyvatel, kriticky se k němu vyjádřil favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb i Peking.

O rozmístění štítu THAAD už v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestovaly kromě KLDR také Čína a Rusko, které již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis ale prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy. Hotový by měl být systém do roka.

Tisková agentura Jonhap dnes uvedla, že části systému dorazily do provincie Kjongsang pukdo na jihovýchodě země. Jednat by se mělo o šest odpalovacích zařízení, několik protiraketových střel a nejméně jeden radar. Na místo určení dorazilo šest nákladních vozů. Proti jejich příjezdu protestovalo několik lidí, uvedla Jonhap.


Přečtěte si, jak by mohla vypadat válka s KLDR:

Válka s Kimovou Koreou? Bude ošklivá a snad krátká

Propagandistické vyobrazení Kim Ir-Sena. Jeho vnuk nyní hrozí jaderný útokem.


Proti rozmístění štítu se vyjádřil i favorit nadcházejících prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Jeho mluvčí dnes k doručení první části štítu prohlásil, že „vůbec nebere v potaz budoucí vládu a to není správné“. Mun Če-in požaduje, aby byla instalace zařízení pozastavena až do rozhodnutí administrativy příštího prezidenta. prezidentské volby se budou konat 9. května.

Kritické stanovisko zaujal i Peking. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes Spojené státy a Jižní Koreu vyzval, aby obranný systém stáhly.

Se Severní Koreou, proti které je THAAD namířen, je Jižní Korea od korejské války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.


Přečtěte si o skryté zbrani KLDR:

Tajná zbraň KLDR: zastaralé dieselové ponorky

Severokorejská ponorka


O situaci na Korejském poloostrově bude dnes ve 23:00 SELČ informovat americkou Sněmovnu reprezentantů ministr zahraničí Rex Tillerson, ministr obrany Jim Mattis, šéf zpravodajských služeb Dan Coates a předseda sboru náčelníků štábů Joseph Dunford. Už v úterý podobné setkání uspořádala americká vláda také pro členy Senátu. Spojené státy dávají najevo rostoucí znepokojení z raketových a jaderných testů severokorejského režimu.

bitcoin školení listopad 24


O napětí na Korejském poloostrově čtěte více:

Americké lodě se blíží ke Koreji, Pchjongjang vyhrožuje jadernou odpovědí

Japonci kupují jaderné kryty jako šílení. Poptávka stoupla až desetinásobně

Severní Korea je atomovou mocností. Špioni se dohadují, jak silnou

 Kim Čong-un


  • Našli jste v článku chybu?