První jaderný reaktor třetí generace AP1000 na světě bude mít Čína. Zařízení americké společnosti Westinghouse v elektrárně San-men v jihovýchodní provincii Če-ťiang má komerční provoz zahájit do listopadu.
Do kritického stavu, kdy je štěpná řetězová reakce v rovnováze, tedy štěpením vzniká právě tolik neutronů, kolik jich v reaktoru zaniká, má reaktor dospět už na konci června. Podle listu Science Daily to uvedl předseda představenstva China National Nuclear Power Corp (CNNP) Čchen Chua.
Čína se v roce 2007 dohodla s firmou Westinghouse na výstavbě čtyř bloků AP1000 jaderných reaktorů třetí generace, dvou v elektrárně San-men a dvou ve městě Chaj-jang v provincii Šan-tung. První měly být původně hotovy do roku 2014, ale projekt byl kvůli bezpečnostním a projektovým záležitostem odložen. Povolení k navážení paliva získala elektrárna San-men od čínského Státního úřadu pro jadernou bezpečnost letos v dubnu.
Firma Westinghouse do projektu v Číně vkládala velké naděje, po neštěstí v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011 však Peking pozastavil schvalovací proces i stavbu jaderných reaktorů. Nyní se očekává, že se zaměří především na vlastní reaktor třetí generace Chua-lung II.
Jaderný euroguláš: Brusel pomohl Budapešti zadat dostavbu jaderné elektrárny Rusům
Reaktory třetí generace vycházejí z modelů druhé generace, ale mají mnohem lepší užitkové a bezpečnostní vlastnosti. Patří k nim také EPR firmy Areva, který je nyní ve výstavbě ve Francii, Číně, Finsku a Británii. Chua-lung konkuruje ruskému VVER společnosti Rosatom. Ta minulý týden v Číně uzavřela dohodu o výstavbu čtyř bloků.
Čína chce do konce roku 2020 zvýšit celkovou jadernou instalovanou kapacitu na 58 gigawattů a dalších 30 GW mít ve výstavbě. V závěru letošního roku měla instalovanou kapacitu 35,8 GW a ve výstavbě 23 GW, uvedla agentura Reuters.
Dále čtěte: