Menu Zavřít

První krok k zřízení velvyslanectví. Severní a Jižní Korea otevřely společný styčný úřad

14. 9. 2018
Autor: čtk

Severní a Jižní Korea dnes otevřely společný styčný úřad v pohraničním severokorejském městě Kesong. Úřad je považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Pchjongjang a Soul se před týdnem dohodly na uspořádání už třetího summitu svých nejvyšších představitelů Kim Čong-una a Mun Če-ina, na kterém by se mělo hovořit o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Setkání se uskuteční od 18. do 20. září v Pchjongjangu.

Oba korejské státy dosud komunikovaly prostřednictvím faxu a speciálních telefonních linek, jejichž provoz závisel na míře vzájemného napětí. Vedoucími nově zřízeného úřadu budou činitelé na úrovni náměstků ministra. Setkávat se budou každý týden.

Kesong, kde úřad sídlí, je vzdálen asi 60 kilometrů od Soulu a 140 kilometrů od Pchjongjangu. V Kesongu dříve fungovala společná korejská průmyslová zóna; Jižní Korea ji ale v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR.

Obnova ekonomické spolupráce v Kesongu se v nejbližší době neočekává vzhledem k mezinárodním sankcím, kterým KLDR nadále čelí za své zbrojní programy. Jihokorejští představitelé uvedli, že dělníci zrekonstruovali některé budovy v průmyslovém komplexu, aby se daly využít jako sídlo styčného úřadu a ubytovací zařízení pro jihokorejské úředníky.


Tajemství trvá. Kimova Korea má asi 20 jaderných hlavic, uvedl švédský institut

Donald Trump a Kim Čong-un v Singapuru, ilustrační foto


Ve styčném úřadu bude od 09:00 do 17:00 pracovat 15 až 20 jihokorejských činitelů, kteří budou v Kesongu i nocovat. Jednat budou se stejným počtem severokorejských představitelů. „Budou diskutovat o různých mezikorejských otázkách, vyměňovat si zprávy z metropolí Soulu a Pchjongjangu a připravovat výměnné civilní programy,“ sdělilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Jižní Korea podle agentury Reuters doufala, že styčný úřad se podaří otevřít do konce letošního srpna. Proces přípravy ale zbrzdil nedostatečný pokrok v denuklearizaci poloostrova.

Severokorejský diktátor Kim při předchozích dvou summitech s jihokorejským prezidentem Munem a při summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem slíbil pracovat na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova, ovšem bez konkrétního, časově vymezeného plánu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in před úterním odletem do Pchjongjangu prohlásil, že na summitu se chce kromě pokroku v denuklearizaci Korejského poloostrova zaměřit také na uvolnění vojenského napětí na společné hranici mezi oběma Korejemi a na zprostředkování dalších rozhovorů mezi USA a KLDR.

Na dnešní pracovní schůzce se zástupci KLDR a Jižní Koreje dohodli, že části mezikorejského summitu budou přenášeny živě televizí. Přímý přenos bude zachycovat „klíčové okamžiky“, například úterní zahájení schůzky, kdy si vůdci potřesou rukama.

Dále čtěte:

MM25_AI

Luxusní tabák, delikatesy a sexuální otrokyně: tak si žije neomezený vládce Severní Koreje

Konflikt se Severní Koreou by mohl mít až dvě miliardy obětí. Kvůli hladomorům

Svědectví dezertéra: Pro raketového Kima pracuje armáda hackerů

Severokorejští hackeři, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?