Náročnější pivaři si tu však také jeden azyl najdou. Restaurace tradičního Pivovaru Pegas otevírá už v deset dopoledne.
V útulném hospodském prostředí plném dřeva a historických plechových reklam je zatím poměrně klid, několik stolů obsadili brněnští důchodci. I ti si zvykli na piva zdejšího sládka Jana Rádka chodit, nejvíce se tu prý vypije jeho světlého ležáku.
V měděné varně podniku Pegas o objemu dvacet hektolitrů dlouhé roky vládl Oto Rinchenbach, než jej v srpnu 2016 v pozici hlavního sládka vystřídal právě Rádek. Ten si prošel téměř celou výrobou, když začínal jako řidič a postupně se propracoval až do výroby.
Zdejší minipivovar - celým názvem První moravský domácí pivovar Pegas -patří k těm nejstarším výrobnám u nás.
Rekonstrukce historického domu v brněnské Jakubské ulici začala v roce 1990, v září 1992 se ve zdejší krásné dvounádobové varně zadělalo na první várku.
Brněnský podnik si tak podle všeho připsal důležité prvenství a stal se historicky prvním minipivovarem v moravských zemích.
Pegas dnes ročně produkuje zhruba 2500 hektolirů piva, naprostá většina se vypije přímo ve zdejším výčepu, část končí v nerezových sudech a plastových lahvích. „K výrobě je používán slad z humnové sladovny v Záhlinicích a speciální slady ze sladovny Weyermann. Chmelíme žateckým chmelem“upřesňuje Rádek na stránkách pivovaru.
Největší devízou pivovaru Pegas je stálá široká nabídka na výčepu. Pokaždé, když piják dorazí, má na výběr z pěti piv - čtyř stálic čítajících třeba osvěžující pšeničný Weizen nebo sytý speciál Gold zrozený z plzeňského, bavorského a karamelového sladu - a jednoho sezonního zpestření.
Britský zázrak
A přestože jsme v Pegasu díky degustačnímu setu vyzkoušeli kompletní nabídku, jak už je naším zvykem, detailněji se podíváme pouze na dva zdejší skvosty.
Tím prvním je tmavý svrchně kvašený Oatmeal Stout, který Jan Rádek vyrábí z plzeňského a karamelového sladu, britských chmelů, praženého ječmene a nesladovaného ovsa. Pivo voní pražením a i přes svou plnost a sytost nepůsobí těžce, natož sladce a zdobí jej velmi dobrá pitelnost.
Dostal se k nám i pětiprocentní Wolf Pack, což je Pale Ale anglického typu, jenž v Pegasu uvařil hostující sládek Robert March z granthamského Newby Wyke.
Hořké pivo působí až pelynkově, provází jej zemitá vůně a především vynikající pitelnost. •
První moravský domácí pivovar Pegas Jakubská 120/4, Brno Sládek: Jan Rádek Nabídka: spodně i svrchně kvašená piva a speciály Doporučujeme: zemitý speciál Wolf Pack Prodej piva s sebou: v PET lahvích ve výčepu Otevírací doba: pondělí až čtvrtek (10.00 až 24.00), pátek (10.00 až 01.00), sobota (11.00 až 24.00), neděle (11.00 až 23.00)
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz