Menu Zavřít

První polský uhelný důl po 40 letech. Otevírat ho chtějí Němci

27. 7. 2016
Autor: CC BY 2.0: Bert Kaufmann via Flickr

Německý obchodník s uhlím HMS Bergau hodlá u slezského města Orzesze nedaleko českých hranic od roku 2018 těžit v novém dole. Naposledy byl v Polsku nový důl otevřen v roce 1978.

Počáteční investice do dolu mají vysoce přesáhnout částku 100 milionů eur. Investice má být podle Dennise Schwindta, který má ve společnosti na starost obchodní příležitosti, financována kombinací vlastního kapitálu, půjček a zřejmě i dluhopisů. Vše ale záleží na tom, kdy HMS dostane licenci k těžbě. Společnost očekává, že se tak stane ještě letos.

Polsko je významným těžařem černého i hnědého uhlí, v zemi pracuje přes sto tisíc horníků, nejvíce z celé Evropské unie. K otevření nového uhelného dolu však došlo naposledy v roce 1978. Důl Morcinek ve slezských Kačicích ale o dvacet let později svou činnost ukončil.

Uhlí je pro energetiku Polska klíčovým segmentem, protože se na energetickém mixu země podílí z 80 procent. I z toho důvodu se těší podpoře státu. Vláda letos v dubnu zachránila největší důlní společnost Kompania Weglowa, kterou přejmenovala na Polska Grupa Gornicza a skrze státní firmy do ní nalije 3,5 miliardy zlotých (21,6 miliardy korun).

Podle vládního experta pro energetickou infrastrukturu Piotra Naimského bude Polsko na uhlí závislé i nadále. „Náš energetický průmysl na uhlí spoléhá a na tom se v nejbližších třiceti letech nic nezmění. Jakékoliv zásahy směřující k jeho omezování by byly v rozporu s našimi zájmy,“ varuje Naimski.

Na to spoléhá i HMS Bergbau a od velké investice společnost neodrazují ani nízké ceny uhlí z posledních let, ačkoliv by podle Schwindta „samozřejmě preferovala vyšší cenovou hladinu.“ Cena uhlí v Evropě klesla v loňském roce už popáté za sebou, což způsobilo hlavně levné uhlí ze zahraničních trhů.

Přečtěte si o sporech, které mezi sebou mají Sokolovská uhelná a ČEZ

Sokolovská uhelná vrací úder ČEZu

 Těžba uhlí v severních Čechách

Cílem HMS je produkce tří milionů tun koksovatelného uhlí ročně, což odpovídá čtyřem procentům polské produkce z loňského roku. Kromě Polska chce uhlí prodávat do Německa, Rakouska, ale i České republiky. K těžbě by mohla společnost využívat vybavení ze sousedního dolů Krupinski, který vlastní polská JSW.

V regionu je aktivní také Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, který v něm provozuje důl PG Silesia. Skrze něj by chtěl ovládnout elektrárnu ve městě Rybnik, vzdáleném necelých dvacet kilometrů od Orzesze. Ředitel komunikace EPH Daniel Častvaj nechtěl záměr německé firmy komentovat.

Kromě HMS ohlásila úmysl otevřít nový důl v Polsku i společnost Prairie Mining, která chce v roce 2020 těžit nedaleko Lublinu.


Dále čtěte:

FIN25

Data místo uhlí. Italské elektrárny chce Amazon

Tržby Křetínského EPH loni vzrostly o čtvrtinu


  • Našli jste v článku chybu?