Menu Zavřít

Brit našel využití pro psí výkaly. Rozsvítí pouliční lampy

4. 1. 2018
Autor: Profimedia.cz

Majitelé psů se mohou dočkat smysluplného využití toho, co jejich zvířecí kamarádi musí dělat každý den a co většinou končí v pytlících v odpadkových koších. Deset psích exkrementů dokáže rozsvítit pouliční lampu na dvě hodiny. První z nich je v Anglii v oblasti Malvern Hills.

Nazelenalé světlo v pouliční lampě v Malvern Hills, oblasti v anglickém hrabství Worcestershire, pochází ze stolice psů. Pod lampou je umístěna krabice připomínající obří pračku, která převádí psí výkaly na bioplyn. Tato lampa je první svého druhu ve Spojeném království a zřejmě i na světě.

Myšlenka je jednoduchá. Majitelé psů mohou výkaly svých čtyřnohých společníků vyhodit do speciálního kontejneru a otočit pákou. Exkrement pak mikroorganismy rozloží, přičemž vznikne metan sloužící jako zdroj světla. Zbytek se použije jako hnojivo.

Brian Harper pracuje na „psí lampě“ tři roky. Impulsem pro jeho vynález bylo to, že byl znechucen pohledem na všudypřítomné pytlíky s psími exkrementy. Deset „dávek“ může podle něj rozsvítit lampu na dvě hodiny.


Bioplynky nejen z Agrofertu inkasují miliardy:

Dotační eldorádo. Bioplynové stanice loni shrábly osm miliard

 Těžká technika u bioplynové elektrárny


„Plynová lampa podněcuje lidskou představivost a ukazuje, že také psí výkal má svou hodnotu,“ uvedl pro deník The Guardian. Navíc se podle něj exkrementy neválejí po zemi nebo v odpadkových koších. Projekt je financován místní samosprávou. Harper chce svým vynálezem oslovit manažery městských parků.

Lidstvo živočišné výkaly využívalo jako palivo už od doby neolitu a od 17. století se ví, jak z nich uvolnit plyn. Bioplynové stanice jsou rozšířeným zdrojem tepla i elektřiny. Přesto většina živočišných exkrementů stále končí bez náležitého využití, myslí si Harper.

Psí výměšky využívají také v kanadském městě Waterloo. Z městských parků se ze speciálních betonových kontejnerů svážejí a mísí se s dalšími bioodpady.

„Sběr psích výkalů zabraňuje kontaminaci recyklovatelných materiálů a zamezuje tomu, aby skončily na skládkách,“ dodává další argument pro separovaný sběr exkrementů šéf odboru životního prostředí v ontarijském Waterloo Jeff Silcox-Childs.

V Británii existuje i projekt na využití lidských výkalů na pohon autobusu. V Bristolu firma GENeco provozuje autobusy, které jsou poháněny metanem, jenž pochází z odpadní vody z kanalizace a bioodpadu. „Naše zařízení není tradiční čistírnou odpadních vod. Je to továrna, která využívá vstupy, které přeměňuje na produkty jako je plyn na vaření nebo dopravu a na hnojiva bohatá na dusík a fosforečnany,“ vysvětlil šéf firmy GENeco Mohammed Saddiq.

MM25_AI

Dále čtěte:

Elektřina místo potkanů. Nizozemci chtějí využít vyhozený chleba

Bizarní manýra, nebo podstatné téma? Matt Damon chce pro svět více toalet

Matt Damon a šéf organizace Water.org Garry White.


  • Našli jste v článku chybu?