Menu Zavřít

První v Česku i v Evropě. Banka Creditas vydává platební kartu ze zlata

6. 6. 2018
Autor: čtk

Banka Creditas vydává platební kartu ze zlata pod názvem Real Gold. Podle ní je to první taková karta v ČR i v Evropě. Ve světě se ale kartami z drahých kovů už platilo.

Karta je vyrobena v limitované edici, k dispozici je dvakrát 50 kusů. Banka ji bude nabízet svým VIP klientům. „Téměř polovinu hmotnosti karty tvoří zlato, Real Gold je sedmkrát těžší než běžné karty,“ uvedl místopředseda představenstva Creditasu Kamil Rataj.

Karta má vysoké transakční limity a prémiové doplňkové služby. „Je to v podstatě takový Rolls Royce mezi kartami a tomu odpovídají i doplňkové služby,“ uvedl generální ředitel Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. Součástí je také exkluzivní pojištění a nadstandardní limit pro platby. Předpokládá se, že klienti budou mít na účtu milionové zůstatky.

S první kartou vydávanou vybranému okruhu klientů přišel v roce 1966 American Express s Gold Card. Brzy poté nabídl elitní Business Card také Diners Club. Skutečná éra prestižních karet však začala až v 80. letech, kdy své zlaté karty představily společnosti Mastercard a Visa. V roce 1984 spatřil světlo světa produkt pro nejvýznamnější zákazníky - platinová karta American Express.


Jaký potenciál mají banky v mobilu? Čtěte:

Poslední záchvěv revoluce. Banky v mobilu převrat nezpůsobí

Kapitulace. Před deseti lety chtěly začínající fintechové firmy zničit tradiční banky. Dnes uznávají, že to byl naivní nápad.


Stříbrná karta, zlatá karta či platinová karta byly ale původně jen honosně znějícími názvy klasických plastových karet. První, kdo vydal první kovovou kartu, byl American Express se svojí titanovou Centurion Card. Titan přitom nebyl zvolen náhodně, na rozdíl od zlata, stříbra a platiny je extrémně tvrdým kovem a z něj vyrobené karty jsou velmi odolné.

Právě přílišná měkkost zlata dlouho stála v cestě výrobě skutečně zlatých karet. Banky proto prestiž řešily jinými cestami. Banka Dubai First nabídla svým elitním klientům černozlatou Royal Black Mastercard s pravým diamantem. O několik let později přišla Euroasian Bank se svojí Visa Infinite, diamant byl ovšem tentokrát zasazen do obrazce ze 24karátového zlata.

V roce 2009 představila JPMorgan Chase kartu vyrobenou z palladia. Pro zvýšení pevnosti měla karta konstrukci z mosazi. Na zcela novou úroveň posunuli exkluzivní karty miliardáři z postsovětských republik. Jejich záliba v okázalé prezentaci vlastního bohatství dala vzniknout kartám, u nichž je hlavním cílem prestiž a vizuální dojem. Na svět tak přišly karty vyráběné ze 24karátového zlata nebo platiny, případně navíc osázené drahými kameny. V řadě případů jde o ruční zlatnickou práci a cena karty se pohybuje v desítkách tisíc dolarů.

ebf - tip - debata

Více o bankovnictví čtěte:

Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší

Rozpuštěný a vypuštěný fintech. Bankovní revoluce nebude

Nechtěná kreditní karta ve schránce? Pochybný trik zkouší i dcera Komerční banky

Platby mobilem na vzestupu: Google Pay zavedou další banky, příchází i Apple Pay

 Apple Pay - ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).