Jedna vlaštovka jaro nedělá, avšak když se to povedlo jednou, může se to povést i podruhé, potřetí a tak dále. Na Gibraltaru se na popud americké investiční banky JPMorgan podařilo vydražit jachtu Axioma patřící Dmitriji Pumpjanskému, ruskému oligarchovi a blízkému spolupracovníkovi prezidenta Vladimira Putina. Jedná se o vůbec první takovýto případ od začátku války na Ukrajině, která trvá již přesně půl roku a jeden den k tomu.
Gibraltarské úřady Pumpjanského pompézní, 72,5 metru dlouhé plavidlo, které je schopné ubytovat 12 hostů a na jehož palubě se mimo jiné nachází i bazén, spa či 3D kino, zabavily v březnu. Stalo se tak na žádost zmíněné banky. Té oligarcha vinou západních sankcí nemohl splatit půjčku ve výši 20,5 milionu eur (přes půl miliardy korun), kterou si jedna z jeho firem, konkrétně Pyrene Investments se sídlem na Britských panenských ostrovech, před časem vzala.
Osmapadesátiletý byznysmen byl až do letošního jara majitelem ocelářské společnosti OAO TMK. Ta úzce spolupracuje s plynárenským gigantem Gasprom, jemuž dodává některé komponenty. Několik týdnů po začátku invaze Putinových vojsk do sousední země se nicméně z vedení firmy stáhl.
Hluboko pod cenou
Samotná aukce probíhala elektronicky a zájem byl značný. Zejména v posledních dnech před jejím zahájením se počet potenciálních zájemců razantně zvýšil, přičemž řada z nich neváhala si zabavené luxusní plavidlo, jehož hodnota je odhadována na částku 75 milionů dolarů (přibližně 1,86 miliardy korun), prohlédnout na vlastní oči.
„Bylo obdrženo 63 nabídek,“ cituje britský list The Guardian vyjádření gibraltarských úřadů. Kdo z uchazečů jachtu získal a kolik za ni nakonec zaplatil, se však zatím neví. „Detaily týkající se prodeje plavidla budou zveřejněny, jakmile bude transakce zkompletována, což by mělo trvat zhruba 10 až 14 dní,“ dodávají pořadatelé aukce.
Web veřejnoprávní televize BBC na to konto již o víkendu připomněl, že vzhledem ke skutečnosti, že dražba měla probíhat pouze jeden den, se nejspíš prodá pod cenou. A podobného názoru je dle Guardianu i právník společnosti Jaffa & Co specializující se právě na odvětví luxusních jachet James Jaffa. Dle jeho přesvědčení se bude výsledná cena nacházet „hodně pod 20 miliony eur“ (méně než 490 milionů korun).
Precedens
Prodej devět let staré Axiomy, jež byla navržena designérem Albertem Pitem a postavena v tureckých loděnicích Dunya Yachts a jejíž původní jméno znělo Rudé náměstí, vzbudil ještě před začátkem úterní aukce řadu kontroverzí. To proto, že její výtěžek nepůjde na pomoc ukrajinskému lidu, nýbrž na konta zmíněné investiční banky.
I JPMorgan si ale na své peníze nějaký čas počká. Ještě před ní totiž musejí být odškodněni lidé starající se o údržbu plavidla stejně tak jako loděnice či samotná posádka. A pochopitelně i zprostředkovatel dražby.
Dle Jaffy aukce poslouží jako precedens pro další podobné případy, neboť ukáže bankéřům a dalším zainteresovaným subjektům, jak vymoci pohledávky ostatních ruských oligarchů: „Všechny ostatní banky si uvědomí, že se jejich majetek skutečně prodat dá a že tak mohou nazpět získat alespoň část, nebo rovnou všechny své peníze.“ Druhým dechem nicméně dodává, že aby to bylo možné, musí se jednat o aktiva, na něž je navázána nějaká konkrétní finanční pohledávka. Zabavení jachet (a dalšího majetku) pouze z důvodu samotných sankcí jako argument prý nejspíš stačit nebude.