Trh s plynem
PRAHA (črk) - Klesajícímu zájmu o odběr plynu chce Transgas čelit přiblížením k odběrateli. Zakládá regionální poradenská centra, která mají zákazníkům radit v ekonomickém využití plynu, aby byl konkurenceschopnější vůči jiným médiím. Doporučované úsporné technologie jsou zároveň výrazně šetrnější vůči životnímu prostředí.
Od začátku roku 2002 začne ve velkých regionálních centrech působit prvních šest poradenských středisek Transgasu. Jsou nezávislé na distribučních společnostech, které v daných oblastech působí, ale připravují s nimi společné projekty. Kromě běžného poradenství budou střediska nabízet firmám vypracování studií proveditelnosti a návrhy optimalizace energetických hospodářství, včetně vyčíslení předpokládaných úspor.
Střediska se zaměří také na využívání společné výroby energie a tepla, na takzvanou kogeneraci, jejíž pověst v nedávné době poněkud utrpěla užíváním předimenzovaných zařízení s nevýhodnými ekonomickými parametry. Referenčním projektem Transgasu je rekonstrukce závodní energetiky v papírnách KRPA v Hostinném či plynofikace závodu ŽPSV v Čerčanech.
Ve svém vlastním, ale zároveň i v obecném zájmu, Transgas lobbuje za zpřísnění podmínek připravovaného zákona o čistotě ovzduší. Například při spalování pevných paliv v malých zdrojích uniká velké množství oxidu siřičitého - až 1200 miligramů na gigajoule tepla - zatímco spálený plyn při stejném získaném teple zanechá v ovzduší pouze O,73 miligramu oxidu siřičitého. Zákon tyto rozdíly však nevnímá. Poplatky za vypouštěné emise jsou v Česku stále nízké a ani nový zákon nepočítá s tím, že by byly valorizovány.