Menu Zavřít

Prý podezřelý obchod

29. 1. 2003
Autor: Euro.cz

ČEZ

MM25_AI

PRAHA (rů) - Členové představenstva ČEZ čelí podezření, že porušili zákon o cenných papírech. Pokud se toto podezření prokáže, hrozí jim pokuta ve výši až 20 milionů korun. Komise pro cenné papíry (KCP) se domnívá, že manažeři ČEZ porušili zákonnou informační povinnost. Týdeník EURO má informace, že komise s nimi již zahájila správní řízení. Vyšetřování se týká neúplné informace, kterou ČEZ vydal vloni 11. prosince k rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a transakce, jež proběhla těsně před zveřejněním této informace. V oficiálním dokumentu KCP s názvem Oznámení o zahájení správního řízení, který má týdeník EURO k dispozici, se navíc uvádí, že šéfové ČEZ budou muset dokázat, že nevyužili důvěrné informace ve svůj prospěch nebo ve prospěch jiné osoby. Z dokumentu je rovněž zřejmé, že komise neobvinila představenstvo jako celek, ale zahájila správní řízení přímo s jednotlivými osobami, tedy Jaroslavem Mílem, Františkem Hezoučkým, Pavlem Hejkalem, Josefem Sedlákem, a Ivanem Cestrem.
Komise jim vyčítá, že elektrárenská firma 11. prosince 2002 po druhé hodině odpoledne informovala kapitálový trh o schválení fúze ČEZ se všemi osmi distribučními společnostmi, aniž by uvedla, že jí ve finále zbudou jen čtyři z nich. Záměrně pozitivní zpráva tak může být považována za pokus o manipulaci s kursem akcií, protože mohla vyvolat zvýšenou poptávkou po akciích ČEZ a podpořit růst jejich ceny až do doby, než se objevily upřesňující informace o podmínkách fúze. Ty ČEZ zveřejnil až o dvě hodiny později, přestože je měl podle názoru komise k dispozici už ve chvíli, kdy vydal první zprávu. Půl hodiny před jejím odesláním navíc nakoupil 500 tisíc kusů vlastních akcií, což byla transakce za více než 45 milionů korun. Okolnosti nákupu těchto akcií bude komise prošetřovat, i když zatím není zřejmé, zda měl někdo později prospěch z jejich prodeje a ČEZ na transakci prodělal. „Ze shora uvedených skutečností se komisi jeví důvodný závěr, že předmětní členové představenstva mohli svým postupem porušit zákonný zákaz využívání důvěrných informací ve smyslu zákona o cenných papírech,“ uvádí se v dokumentu KCP.
Komise má podezření, že představenstvo ČEZ porušilo zákon o cenných papírech ve třech bodech. V dokumentu uvádí, že nedodrželo informační povinnost (paragraf 80c, odstavec 2), zamlčelo skutečnosti důležité pro rozhodování (§ 80d, odst. 1) a mohlo porušit i zákaz využívání důvěrných informací (§ 81). KCP upozorňuje, že pokud ve správním řízení prokáže, že členové představenstva porušili uvedená ustanovení zákona, může jim uložit pokutu až do výše 20 milionů korun, nebo využije dalších sankčních prostředků. Zmiňuje se však rovněž o možnosti porušení Obchodního zákoníku, konkrétně § 194, který vyžaduje, aby každý ze členů představenstva vykonával svou funkci „s péčí řádného hospodáře“.
Obvinění manažeři ČEZ mají nyní patnáctidenní lhůtu k vyjádření. Mluvčí elektrárenské firmy Ladislav Kříž pro týdeník EURO uvedl, že ČEZ zákon o cenných papírech neporušil. „Jsme názoru, že jsme se žádného porušení zákona o cenných papírech nedopustili a máme za to, že se nám to podaří prokázat,“ řekl. Například transakce s akciemi proběhla až poté, co vyšla zpráva ČTK, v níž ÚOHS informoval, že fúzi schválil se třemi podmínkami.
Komise zřejmě nebude mít vyhráno, ani když zjistí, kdo vydal pokyn k podezřelému nákupu akcií. Z vývoje ceny akcií ČEZ ze dne 11. prosince (viz graf) vyplývá, že se případný záměr na manipulaci s kursem nezdařil, protože burza na první pozitivní informaci téměř nereagovala.
KCP má na vyšetřování tohoto případu až šedesát dnů od zahájení řízení a její prezidium může lhůtu pro vydání rozhodnutí ještě prodloužit.

  • Našli jste v článku chybu?