Pozemky
Obyvatelka Chrastavy a město Hrádek nad Nisou jsou prvními zájemci o nabídku státu na výměnu pozemků. Těm, kdo letos přišli při povodni o své domy, umožní Pozemkový fond ČR (PF) směnu či výhodný prodej pozemků pro stavbu nových domů ve výše položených místech obce. Pomoc se týká nejen nejvíce zasaženého Liberecka, ale všech lokalit, kde velká voda v letošním roce lidem odnesla obydlí.
„Je to dobrá nabídka, ale obávám se, že u nás se vhodné státní pozemky nenajdou,“ říká místostarosta Raspenavy Jiří Štibřík. Rozvodněná Smědá tam zničila jedenáct domů a demolice hrozí u dalších čtyř. „Město nemá žádné parcely pro stavbu nových domů. Je obklíčeno soukromými pozemky a státu patří třeba kus cesty nebo podmáčená louka,“ dodává Štibřík. Jako významnou oceňuje pomoc státu starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. „Maximálně této možnosti využijeme,“ plánuje. Také on si ale myslí, že ve většině katastrů už nemá PF co nabídnout. „Rodině, která přišla o dům, jsme dali obecní pozemek. Za něj budeme chtít náhradu,“ chystá se Stříbrný. Počítá, že potrvá asi čtyři roky, než se celý převod vyřídí. „Budou nutné i pozemkové úpravy, při kterých se smění vzdálenější pozemky státu za pozemky zemědělců blíže k vesnici,“ dodává Stříbrný.
Pozemkový fond uzavře s lidmi, kteří doloží demoliční výměr, nájemní smlouvu a zároveň vydá souhlas se stavbou domu na pozemku státu. „Smlouva bude na dobu určitou, maximálně na pět let. Roční nájemné bude činit jednu korunu za metr čtvereční,“ upřesňuje ředitel fondu Radim Zika (ODS). Pozemky pak bude fond prodávat za úřední cenu zemědělské půdy. Na Liberecku se obvykle pohybuje kolem tří až čtyř korun za metr čtvereční.