Sérii útoků na symboly západního životního stylu v Číně odstartoval soudní verdikt o nároku Pekingu na území v Jihočínském moři. Největší šrámy si odnesly americké řetězce rychlého občerstvení či Apple. Napětí se již snaží uvolňovat ministři zahraničí.
Rozšláplý iPhone, hamburgery v koši a prázdné prodejny. Poté, co mezinárodní tribunál v Nizozemsku rozhodl, že Čína nemá územní nároky na ostrovy v Jihočínském moři, se tisíce Číňanů připojily k bojkotu zboží a služeb amerických firem, které platí za symboly západní kultury - především tedy sítí rychlého občerstvení Kentucky Fried Chicken a McDonalds.
Arbitrážní soud v Haagu prohlásil, že Čína porušila suverénní práva Filipín. Podle verdiktu neexistují důkazy, které by potvrzovaly, že Čína jako jediná měla historicky kontrolu nad spornými vodami Jihočínského moře. Oblast bohatá na suroviny a důležitá pro námořní dopravu je dlouho předmětem sporů mezi Pekingem Filipínami, Vietnamem, Malajsií, Brunejí a Tchaj-wanem. Čína navíc stavební aktivitou a zkouškami letecké a námořní technologie v oblasti podle Haagu nenapravitelně poškodila tamní ekosystém. Peking verdikt odmítl.
Číňané vidí za rozhodnutím soudu, který přiřkl ostrovy Filipínám, Washington. Už několik dní se proto protestující davy scházejí s protiamerickými transparenty před prodejnami amerických sítí rychlého občerstvení od severní provincie Che-pej až po provincii Chu-nan.
Na transparentech demonstrantů blokujících vstup do prodejen jsou vidět hesla typu „KFC a McDonalds, táhněte z Číny“. Přesvědčení obyvatel, že rozhodnutí mezinárodního tribunálu ovlivnily USA, vzbudily zprávy čínských médií. Ty obvinily USA z podpory Filipín, která má Američanům zaručit vliv v oblasti.
Pravidelné bojkoty
Protesty začaly před osmi dny a postupně se rozšířily do hlavních měst provincií na jihu země, jako jsou Čchang-ša a Chang-čou. Pro americké sítě přitom nejde o maličkost. KFC má v Číně asi 4600 restaurací. K úbytku tržeb se však zatím, stejně jako McDonald, nevyjadřuje. Zlost Číňanů se snesla také na Apple v podobě bojkotu části jeho prodejen. Kromě toho zveřejnilo několik nacionalistů videa, na kterých ničí iPhony.
Dočasné poklesy prodeje zaznamenávají i prodejci filipínského ovoce a japonské elektroniky. Japonsko vede s Čínou podobné soudní spory a zapojovalo se i do procesu týkajícího se Filipín, proto je terčem aktuální záští Číňanů.
Nacionalisté z komunistické země neprotestují vůči cizincům poprvé. Nesouhlas jsou zvyklí projevovat pravidelně. Když Peking vstoupil v roce 2012 do sporu s Tokiem kvůli nároku na Kurily, někteří spotřebitelé začali bojkotovat japonská auta a demonstranti dokonce rozbíjeli japonská vozidla v ulicích. Francouzský řetězec supermarketů Carrefour zase čelil bojkotu v roce 2008 poté, co se francouzští aktivisté v Paříži pokusili zmocnit olympijské pochodně směrující do Pekingu.
Zklidnit vášně
Aktuální napětí se snaží zmírnit diplomatická aktivita. Americký ministr zahraničí John Kerry dnes řekl, že podporuje obnovení bilaterálních rozhovorů mezi Čínou a Filipínami.
Reagoval tak na výzvu čínského šéfa diplomacie Wanga I, který jej požádal o pomoc s obnovou rozhovorů. „Čínský ministr zahraničí uvedl, že nadešel čas ukončit veřejné napětí a otočit list,“ řekl Kerry na tiskové konferenci. Dodal, že na nejbližším setkání v Manile vyzve filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, aby se zapojil do dialogu a jednání s Čínou.
Čtěte také: