Warren Buffett věří velkým americkým leteckým společnostem Americké aerolinky
Společnost Berkshire Hathaway investiční legendy Warrena Buffetta nakoupila podíly rovnou ve čtyřech amerických leteckých společnostech: American Airlines, United Continental Holdings, Delta Airlines a Southwest Airlines. Jde o podíly za více než 1,5 miliardy dolarů. Akcie aerolinek zareagovaly na zprávu prudkým růstem. Buffettova investice hned do čtyř leteckých společností totiž svědčí o tom, že leteckému odvětví skutečně věří. Investor je proslulý čichem na dlouhodobé investice. Dobrá rada: Věštec z Omahy, jak se Warrenu Buffettovi přezdívá, musí mít skutečně vážný důvod pro nákup aerolinek. V minulosti mu totiž investice do preferenčních akcií US Airways z roku 1989 řádně pocuchala nervy. Desítky let se proto letecké dopravě vyhýbal. Skutečností je, že aerolinky mohou těžit ze stále nízkých cen ropy a rovněž z růstu americké ekonomiky, což zvyšuje zájem o leteckou dopravu.
Indonéské dluhopisy
Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách a jeho povolební řeč vyvolaly vysoká infační očekávání, což se odrazilo na poklesu cen dluhopisů. Nejvíce na to doplácejí dluhopisy rozvíjejících se trhů kvůli obavám, že mohou začít stahovat peníze zpět do USA. To ohrožuje země, kde zahraniční investoři vlastní velký podíl státního dluhu. Z asijských zemí spoléhají nejvíce na financování z ciziny Indonésie a Malajsie, kde zahraniční investoři vlastní 38, respektive 36 procent státních dluhopisů. Dobrá rada: Investoři by se měli nyní vyhnout dluhopisům emerging markets. Už jen kvůli výkyvům, které zažívají měny těchto zemí. Konkrétně indonéská rupie zažila v pátek 11. listopadu propad o tři procenta vůči americkému dolaru na pětiměsíční minimum. Pokud americká centrální banka začne zvyšovat sazby rychleji, než se čekalo, způsobí to odliv peněz z emerging markets a tím tlak na ceny dluhopisů. Ostatně z dluhopisového trhu se již vypařilo podle údajů z týdnu po volbách 1,2 bilionu dolarů.
ITV
Největší komerční britské televizi ITV se letos na londýnské burze nedaří, když akcie společnosti od začátku roku propadly ze zhruba 263 pencí na současné úrovně okolo 170. Důvodem jsou obavy investorů z recese v Británii, která by nepříznivě ovlivnila rovněž reklamní příjmy mediálních skupin. —Cena výrazně překonává i ty nejčernější předpoklady, které si dovedeme představit,“ uvádí Daniel Gladiš, zakladatel a ředitel investičního fondu Vltava Fund SICAV. Gladiš doporučuje ITV k nákupu. ITV se daří zvyšovat podíl nereklamních příjmů ze svých studií. Firma je zároveň největší britskou produkční společností. Mezi tvorbu ITV patří seriály známé i v České republice jako Profesionálové nebo Vraždy v Midsomeru. Dobrá rada: Akcie ITV se podle Daniela Gladiše obchodují za nejnižší násobek zisků za posledních sedm let. Akciím věří rovněž analytici světových finančních institucí. Podle údajů Financial Times je medián ročního cenového cíle dvaadvaceti finančních institucí ve výši 200 pencí. Například švýcarská banka Credit Suisse ve své říjnové zprávě má cíl ve výši 210 pencí. Pád akcií ITV (vývoj za posledních 12 měsíců, v pencích)
1,2 bilionu USD
O tuto sumu klesla hodnota dluhopisů ve světě kvůli propadu cen, který vyvolalo Trumpovo vítězství v prezidentských volbách.
Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.
O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz