Prymula v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že „je třeba si uvědomit, že hyperdemokracie, která tady je, úplně nesvědčí tomu, aby se epidemie dala efektivně kontrolovat tak, jak jsme to viděli v některých asijských zemích“.
Jakmile se epidemiologové začnou vyjadřovat ke kvalitě demokracie a naordinují nám politologickou léčbu podle svých představ, pak je teprve třeba vyhlásit nouzový stav. V Číně, na kterou Prymula odkazuje, dokázala totalitní komunistická vláda šíření koronaviru tak dokonale regulovat, že nemoci podlehly tisíce lidí. A to hlavně na počátku epidemie, kdy politbyro komunistické strany v duchu dobrých černobylských tradic schválně zadržovalo veškeré informace, a neumožnilo tak rychlou reakci, která by zabránila i pozdější celosvětové pandemii.
Právě totalitní forma vlády v Číně, kterou se Prymula zjevně inspiroval, je nejvíce zodpovědná za současný stav. Poté, co se koronavirus začal po Číně nekontrolovaně šířit, přistoupila tato vzorová asijská země k masovému sledování lidí i k trestům, které připomínají středověk. Lidé bez roušek byli přivazování ke sloupům veřejného osvětlení a jinak veřejně zostuzováni. Co skutečně pomohlo Číně, ale i Koreji zvládnout nebezpečný kolotoč šíření viru, bylo rozsáhlé testování. A v tom Česko ostudně zaostává, zatímco se tu na nejvyšší úrovni vedení státu zcela vážně debatuje o omezení lidských práv a svobod.
V Česku je zatím zhruba 130 testovaných lidí na milion obyvatel, v Koreji čtyři tisíce. Antibakteriální gely a roušky lze v Koreji získat na každém rohu. A distribuovat je překvapivě lze i bez toho, abychom museli omezovat naši údajnou „hyperdemokracii“. Držme se raději každý svého řemesla. #