TEST PROFITUPočítačová gramotnost patří dnes k nezbytnému vzdělání. Používání všech prstů při psaní na klávesnici nikoliv. Můžete to snadno změnit. Umění vyhrazené většinou výhradně absolventům administrativních škol - psaní všemi deseti prsty.
TEST PROFITU Počítačová gramotnost patří dnes k nezbytnému vzdělání. Používání všech prstů při psaní na klávesnici nikoliv. Můžete to snadno změnit.
Umění vyhrazené většinou výhradně absolventům administrativních škol - psaní všemi deseti prsty. Dnes v počítačové době nabývá na důležitosti ještě více, protože na klávesnici píše více a více lidí. Ne každý měl to štěstí nebo smůlu a na škole absolvoval kurzy psaní. Právě jim vycházejí vstříc výrobci nejrůznějších programů, které mají za úkol naučit uživatele smysluplně ťukat do klávesnice všemi deseti prsty. Jedním z nich je program Deseti prsty. Software rozhodně neupoutá grafickým provedením, to ale není jeho smyslem. Každý uživatel získá v rámci programu své konto chráněné heslem. To zaručí, že každý bude pokračovat ve svých lekcích a nebude kazit nebo vylepšovat výsledky někomu jinému. Program totiž průběžně sleduje pokrok ve psaní, měří úspěšnost úhozů, rychlost a také rytmus. To vše vyhodnocuje a ukládá do profilu uživatele. Pro začátečníky začíná výuka klasickou lekcí psaní písmen f a j. Postupně se pak dostane až na konec, kde už opisuje delší texty se všemi literami i numery. Rychlost postupu závisí především na délce tréninku. Začátečníkům pomůže izobrazená pomocná klávesnice, aby bylo jasné rozložení tlačítek. Případně je možné spustit i grafickou nápovědu, jež ukazuje, kterou klávesu jakým prstem je nutné stisknout. Pokročilejší písaři mohou začít spát klidně od prostřední lekce, volba je jen na nich. Sám řadu let píši třemi, maximálně čtyřmi prsty. Po několikatýdenním tréninku dokáži psát e-maily (tedy text bez diakritiky) všemi deseti. Ale stále pomaleji, než je „vydatluji“ svými ukazováčky a palci. Nicméně vidina časové úspory při pozdějším psaní a především vyšším komfortu mě pomalu žene dál.