Menu Zavřít

Ptáci v trní

1. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Policie amputovala Topolánkovi měsíc před volbami pravou ruku

Šéf občanských demokratů Mirek Topolánek zažívá horký, možná až horoucí podzim. Policie mu minulý čtvrtek v Kroměříži během předvolebního turné zadržela asistenta Marka Dalíka. Zároveň byl v Praze zatčen lobbista Jan Večerek (Topolánkův někdejší senátorský asistent) a komisaři Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality oba obvinili z podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky. I když se nakonec ukázalo, že policie předvedla jen další z jalových demonstrací síly, Rubikon byl překročen. Topolánek, nebo Gross: nastal souboj kdo s koho. Dá se čekat, že další vyšetřování politicky poškodí předsedu ODS, nebo policejní hrátky vrhnou stín na předsedu vlády. Jenže zatímco šéf ČSSD nemá v listopadových volbách do krajů a do Senátu co ztratit, Topolánkovi může srazit vaz i jen předvedený náznak skandálu. Začátkem prosince bude totiž při volebním kongresu ODS obhajovat předsednické křeslo.

Tušili jsme to.

ODS vidí případ jako výlučně politický. Zadržení Dalíka a Večerka prý nebylo žádným bleskem z čistého nebe. „Už zhruba rok o tomto scénáři víme. Věděli jsme, že k něčemu takovému dojde, jenom jsme nevěděli, co to bude. Respektive že to bude nakonec taková ptákovina,“ řekl Mirek Topolánek týdeníku EURO. Předseda ODS zná i pokračování: „Další scénář je propojit nějaké staré kauzy lehkých topných olejů, můžeme se znovu nadít překvapení. Tendencí je diskreditovat přes Topolánka ODS. Strana, která neumí vyhrávat volby korektním způsobem, bohužel zneužívá svou moc, a nemusím ji ani jmenovat,“ uvedl.
Přesto byl Dalíkovým nuceným transportem do centrály protikorupčního útvaru a pak do cely předběžného zadržení na pražské policejní správě na Pankráci zaskočen. „Ráno ho bez varování odvezli. V Kroměříži zůstalo jeho auto a věci, všechno to bylo samozřejmě nepříjemné,“ líčí akci proti své pravé ruce.
Místopředseda ODS Petr Nečas tvrdí, že od přelomu letošní zimy a jara dostávali občanští demokraté signály od lidí působících v bezpečnostních složkách, že se bude stupňovat kriminalizace ODS ve spojení s některými médii. „A že to má mít vyvrcholení útokem na špičky strany před krajskými volbami,“ řekl pro týdeník EURO. Grémium ODS ve čtvrtek pohrozilo, že pokud se neadekvátnost postupu policie prokáže, bude strana žádat potrestání všech viníků – policistů, policejního prezidenta a vyvození politické odpovědnosti vůči ministru vnitra Bublanovi a premiéru Grossovi. Co by se stalo, kdyby se vyjevila adekvátnost policejní reakce, občanští demokraté raději nedomysleli.

Svědkové Kořistkovi.

Dalíkův a Večerkův obhájce Stanislav Devátý tvrdí, že policisté oba muže zadrželi bez souhlasu či vědomí dozorujícího státního zástupce, jímž je v tomto případě Martin Fraš z Okresního státního zastupitelství v Ostravě–Porubě. Devátý sice uznal, že Frašův souhlas nebyl nutný, přesto prý policisté Fraše obešli. „Člověk neví, co si o tom má myslet, to může být hra,“ soudil advokát. Fraš týdeníku EURO potvrdil, že o zatčení předem informován nebyl, avšak ještě ve čtvrtek obdržel usnesení o začátku trestního stíhání a protokol o zadržení. „Úplný spis od policejního orgánu s případným podnětem k návrhu na vzetí do vazby ještě doručen nebyl,“ přiznal v pátek ráno Fraš, ačkoli mu v té době uplynula již polovina osmačtyřicetihodinové lhůty pro rozhodnutí o uvalení vazby. Když mu pražští policisté odpoledne přivezli návrh na vazbu včetně obou zadržených, rozhodle se Fraš vazbu neuvalit. Důvodem k zadržení Dalíka s Večerkem měla dle informací z policejních zdrojů být kromě obsahu dřívější výpovědi poslance Kořistky také snaha, aby oba muži neovlivňovali svědky, kteří údajně ještě nebyli vyslechnuti. Právě otázka svědků bude zřejmě i v budoucnu klíčem k rozuzlení celé kauzy. Topolánek, Nečas i Devátý vyjadřují podiv nad tím, jak by mohli Dalík s Večerkem někoho ovlivnit, když jediným dalším svědkem schůzky v ostravském obchodním centru 29. července po sedmnácté hodině byl údajně jen Kořistka a ten také jako jediný mluví o nabídce deseti milionů korun a diplomatického postu (Kořistka původně hovořil o Drážďanech, šéf Okresního státního zastupitelství v Ostravě Josef Bláha říká, že mělo jít o Bulharsko) výměnou za zradu koalice při hlasování o důvěře kabinetu Stanislava Grosse. Jeho výpověď údajně nepřímo podpořila jen Kořistkova manželka. V takovém případě by případ mohl skončit patově jako „tvrzení proti tvrzení“. Svědků je však možná víc, i když policie je neprozradila ani v zájmu uvalení vazby.

Čtvrtá osoba.

Počátkem září se v policejních kruzích začalo mluvit o tom, že průmyslové kamery zaznamenaly při dotyčné schůzce přítomnost čtvrté osoby, údajně ženy. Jeden zdroj upřesnil, že mělo jít dokonce o luxusní prostitutku. Topolánek v té době bez bližšího vysvětlení veřejně avízoval obavu, že se prý brzy objeví falešný svědek. Dalík tehdy na otázku týdeníku EURO zdůraznil, že žádná dáma se ostravské schůzky s Kořistkou neúčastnila. „To, co jste zaslechl, je bezvadná dezinformace socanů. Já ji slyšel taky. Vznikla tak, že jsem jel do Ostravy na večeři se dvěma dámami, nikoli jednou, a schůzka s Kořistkou byla domluvena navíc. Ta večeře se uskutečnila až v 19 hodin a dámy o předchozí schůzce ani nevěděly, ani se jí nezúčastnily,“ uvedl. Rovněž popřel, že by s některou z oněch žen do Ostravy cestoval, obě prý potkal až ve městě, kde přenocoval v hotelu Imperial. Z textu obvinění vyplývá, že Dalík v Ostravě večeřel s Šárkou Froňkovou a s Radmilou Ondříškovou a že s oběma byl v kontaktu i Večerek. Kořistka se počátkem září otázce ohledně souvislosti schůzky a jakési ženy vyhnul. „Nezlobte se, ale vše jsem již řekl a teď záleží na policii. Já mám na krku tři žaloby,“ poslal SMS týdeníku EURO.
K výskytu falešného svědka Topolánek minulý čtvrtek řekl, že „účastníci schůzky se v Ostravě během dne potkávali s jinými lidmi a tito lidé byli po celou dobu vyšetřování ovlivňováni, aby změnili výpověď“. Říká, že záznam průmyslové kamery se maže po sedmi dnech (Kořistka o korupci promluvil s dvoutýdenním zpožděním), takže se dá prý „vyrobit nějaký člověk,“ který se dodatečně přihlásí policii jako svědek.
Jenže Topolánkovi nevyšla ani srpnová prognóza, že na Večerka bude protistranou učiněn masivní nátlak, takže možná změní svou výpověď ve prospěch Kořistky. Večerek setrval na svém, naopak revidoval původní ochotu podrobit se vyšetření na detektoru lži a stejně jako Dalík test nepodstoupil. Kořistkovu výpověď přitom detektor vyhodnotil jako pravdivou.

Devátý si stěžuje.

Stanislav Devátý už ve čtvrtek vyloučil, že by se snad v kauze skutečně objevil nějaký nový nebo falešný svědek. O každém výslechu totiž obhajoba musí být předem informována. Proto Devátý ví, že ani Kořistka v poslední době nemohl do případů vnést nové světlo. Uvádí, že kromě Dalíka, Kořistky a Večerka byli vyslýcháni šéf unionistů Pavel Němec, Mirek Topolánek, někteří novináři, Vlastimil Tlustý, poslanec Robert Vokáč a exposlanec Marian Bielesz. „A pak tam jsou ty servírky, to je všechno,“ sdělil Devátý. Jediným důkazem, který podle něj policie mohla proti jeho klientům použít, byla původní výpověď Kořistky. „Jinak všechno jsou to věci, které ten slyšel nebo tamten slyšel, ale nikdo se nevyjadřuje k přijetí desetimilionového úplatku nebo ke své přítomnosti u tohoto údajného aktu,“ tvrdí. Za naprosto neuvěřitelnou Devátý označil skutečnost, že se policie v případě, kdy tvrzení stojí proti tvrzení, nedrží zásady preferovat verzi obviněných, tedy Dalíka s Večerkem.
Advokát také minulý pátek podal stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání a zejména proti tomu, že mu nebyl dovolen přístup do vyšetřovacího spisu. Právě tuto stížnost bral Fraš velmi vážně. „Myslím, že nyní budou další výslechy natahovat v čase, aby to vyšlo alespoň do voleb,“ obává se Devátý.

bitcoin_skoleni

Nečas: grosstapo putinizuje.

Že se případ nevyvíjí dobře pro ODS a Mirka Topolánka, se dalo poznat už z nervózních reakcí občanských demokratů koncem minulého týdne. Například minulou středu si Topolánek v MF Dnes posteskl, že je už od nástupu do své předsednické funkce odposloucháván. O den později ODS pohrozila protiúderem, totiž že bude ve sněmovně prosazovat vytvoření poslanecké komise k vyšetření nejasností při udílení bezpečnostních prověrek Národním bezpečnostním úřadem.
Před týdnem na volebním mítinku v Táboře označil Topolánek poslance Kořistku za kreténa, po zadržení Dalíka mluvil o „hloupém Kořistkovi“. Do vzduchu vyletěly i jiné perly, a nejen od Topolánka. Zatímco předseda ODS proklamuje, že všechno je „mediální hra, politizace celého problému a policejní stát do slova a do písmene“, Nečas se nechal slyšet, že je zjevné, že „grosstapo zahájilo proces putinizace České republiky“. „To myslím zcela vážně, to není bonmot, protože podstatou putinizace je kriminalizace politického soupeře, když jej nemohu porazit v legitimním politickém střetu,“ vysvětlil místopředseda ODS.
Nečas si stejně jako další členové vedení strany myslí, že důsledkem čtvrtečního zatčení bude semknutí ODS kolem svého předsedy. „My všichni stojíme za ním,“ ujišťuje Nečas. Zatímco prezident Václav Klaus „teatrální“ veřejné zatýkání odsoudil, premiér Gross se zastal policie s tím, že záležitost politizuje sama ODS.

Radio Jerevan.

Devátý od začátku považoval uvalení vazby na oba své klienty za zbytečné. Fraš nakonec nevyužil ani osmačtyřicetihodinovou lhůtu a oba dva osvobodil.
Dozví-li se veřejnost, co se mezi Kořistkou, Dalíkem a Večerkem při jejich letní schůzce v cukrárně ostravského nákupního centra skutečně stalo, kdo na koho ušil boudu a jakou roli hrálo umístění Vladimíra Mlynáře ve vládě nebo úzké kontakty Večerka s vlivným lobbistou Vladimírem Johanesem, napojeným na špičky ČSSD (EURO 35/2004), není vůbec jisté. Originální rozuzlení však nabízí Mirek Topolánek. „Slyšeli jsme, že poslanci Kořistkovi bylo nabídnuto deset milionů korun. Radio Jerevan však zjistilo několik nesrovnalostí. Peníze nebyly ve skutečnosti nabízeny, ale darovány. Nebylo to deset milionů, ale patnáct. A nebyl to poslanec Kořistka, ale Bielesz. Tolik Radio Jerevan,“ vtipkoval minulý čtvrtek předseda.

  • Našli jste v článku chybu?