Co je půjčka na rekonstrukci
Půjčka na rekonstrukci (také úvěr na rekonstrukci) je typem účelové půjčky. Je určena k pokrytí nákladů spojených s rekonstrukcí nemovitosti. To znamená, že půjčené peníze lze v naprosté většině případů použít pouze a jen na tyto účely. Jejich využití musí klient zpětně dokládat fakturami, účtenkami nebo jinými doklady. Každá banka či nebankovní poskytovatel půjčky si přitom stanovuje své vlastní podmínky týkající se dokládání využití finančních prostředků.
Kalkulačka půjčky na rekonstrukci
Pokud si nejste jisti, u koho si půjčit na rekonstrukci, můžete vyzkoušet náš online srovnávač. Díky tomu získáte dobrý přehled o tom, jaké máte v současné době možnosti. Výhodou je i to, že v něm najdete nabídky výhradně od seriózních poskytovatelů s licencí České národní banky (ČNB).
Typy půjček na rekonstrukci bytu či domu
Rekonstrukci domu či bytu lze financovat různými cestami, což je konkrétně:
- hypoteční úvěr na rekonstrukci,
- půjčka na rekonstrukci ze stavebního spoření,
- překlenovací úvěr,
- spotřebitelský úvěr na rekonstrukci.
Rozhodně se ale nedá říct, že existuje jedna obecná nejvýhodnější půjčka na bydlení. Záleží primárně na tom, jaký máte rozpočet a do jak velké rekonstrukce se chcete pouštět. Vhodný typ úvěru byste měli vybírat vždy s přihlédnutím k těmto faktorům.
Hypoteční úvěr na rekonstrukci
Hypotéka na rekonstrukci bývá považována za jednu z nejvýhodnějších půjček. Jedná se obvykle o dlouhodobější úvěr, kde jsou nižší splátky rozloženy do delšího časového období. Úroky lze navíc uplatnit v daňovém přiznání. Tento typ úvěru se hodí na rozsáhlejší rekonstrukce, které představují vysoké náklady.
Žadatel zde ale musí dát do zástavy nemovitost, jejíž hodnota převyšuje samotnou půjčku. A do toho se pochopitelně každému nechce. Ručit lze ovšem nejen nemovitostí určenou k plánované rekonstrukci, ale také jakoukoliv jinou nemovitostí na území České republiky.
Půjčka na rekonstrukci ze stavebního spoření
Úvěr na rekonstrukci ze stavebního spoření nevyžaduje zástavu nemovitosti a disponuje relativně nízkými úroky. Poskytovatelem úvěru je v tomto případě stavební spořitelna, u níž má žadatel sjednané stavební spoření.
U mnoha poskytovatelů ale klienti naráží na specifické požadavky. Žadatel musí mít minimálně dva roky uzavřené stavební spoření a také musí mít na spořicím účtu našetřeno 40 procent částky, kterou si chce půjčit. Maximální výše úvěru je navíc omezená.
Překlenovací úvěr
Takzvaný meziúvěr se nabízí jako alternativa úvěru ze stavebního spoření, pokud žadatel nesplňuje všechny podmínky k získání stavebka. Slouží na překlenutí období, ve kterém žadatel splácí pouze úroky, nikoliv dluh samotný. Ve chvíli, kdy již splňuje veškeré podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření, překlenovací úvěr zpravidla plynule přejde v půjčku ze stavebka.
Spotřebitelský úvěr na rekonstrukci
Pokud někdo na hypotéku nedosáhne nebo nesplňuje podmínky pro půjčku ze stavebního spoření, může zkusit spotřebitelský úvěr. Ten je vhodný k financování oprav a změn menšího rázu. Zde hodně záleží na tom, zda zvolíte klasický neúčelový úvěr, nebo spotřebitelský úvěr určený pouze na rekonstrukci.
Neúčelový spotřebitelský úvěr je výhodný v tom, že nemusíte bance dokládat, na co jste půjčené peníze využili. Obvykle se ale pojí s vyššími úroky. U spotřebitelského úvěru na rekonstrukci je nutné bance dokládat účel zapůjčených peněz, ale úrok je podstatně výhodnější.
Půjčka na rekonstrukci bytu vs. půjčka na rekonstrukci domu
Úvěr na rekonstrukci bytu se od úvěru na rekonstrukci domu téměř neliší. Na výběr jsou stejné typy úvěrů, jen je potřeba zvolit vhodnou možnost. Markantním rozdílem zde bude výše půjčky, protože náklady spojené s opravami na domu bývají zpravidla vyšší. Proto je potřeba důkladně zvážit, který typ úvěru bude v dané situaci nejvýhodnější.
Půjčka na rekonstrukci pro mladé
Speciálním typem úvěru vhodným pro mladé lidi, kteří si chtěli půjčit na opravy nemovitosti, byla v roce 2021 půjčka na rekonstrukci od státu. Nárok na ni měly všechny osoby mladší 40 let, které žijí v manželství, registrovaném partnerství nebo pečují o malé dítě. Státní fond podpory investic (SFPI) tehdy nabízel úvěrový program Vlastní bydlení s výhodným úrokem 2,49 procenta.
Příjem žádostí byl v dubnu 2022 pozastaven, a přestože SFPI plánoval znovuotevření programu na podzim téhož roku, z důvodu vyčerpání rozpočtu tak nakonec neučinil. V rozpočtu bylo pro rok 2022 připraveno 700 milionů korun, nicméně už v polovině dubna 2022 podali žadatelé o půjčky žádosti, jejichž souhrnná částka tento limit převyšovala. Na státní půjčku na rekonstrukci přitom už nelze dosáhnout ani v roce 2023, protože z rozpočtu fondu není podporováno vlastnické bydlení fyzických osob.
Půjčka na rekonstrukci bez zajištění
Pokud člověk nemůže ručit nemovitostí u hypotečního úvěru, může zažádat o půjčku na rekonstrukci bez zajištění. Sem patří:
- půjčka na rekonstrukci ze stavebního spoření,
- překlenovací úvěr,
- spotřebitelský úvěr na rekonstrukci.
- v minulosti také státní půjčka na rekonstrukci.