Menu Zavřít

Půjdeme proti korupci, slibují před volbami adepti na křeslo v Senátu

5. 10. 2018
Autor: Profimedia.cz

Ještě než se zavřou volební místnosti, začíná být zřejmé, jak se promění horní komora parlamentu. Alespoň soudě podle vyjádření kandidátů o senátní křesla. Na základě výsledků ankety Rekonstrukce státu by se měl posílit trend boje proti korupci.

Kandidáti do Senátu mohli v anketě vyjádřit svůj názor na protikorupční opatření v šesti oblastech. Šlo o otevřenost veřejné správy, zvýšení kontroly státem vlastněných podniků, transparentnost obchodních společností čerpajících veřejné peníze, transparentnost veřejných zakázek, nezávislost státního zastupitelství a ochranu oznamovatelů korupce.

„Ptali jsme se hlavně na zákony, které se v příštích letech zřejmě dostanou na jednání Senátu, jelikož jsou zahrnuty i v programových dokumentech vlády. Jde třeba o zákon o rozšíření působnosti NKÚ, zákon o ochraně oznamovatelů korupce nebo zákon o svobodném přístupu k informacím, jehož změny aktuálně projednává Sněmovna,“ říká vedoucí týmu Rekonstrukce státu Josef Karlický. Kandidáti mohli ke každému konkrétnímu opatření uvést, zda ho podpoří, nepodpoří či nejsou rozhodnuti.

Dotazník vyplnilo 78 z 236 kandidujících osobností. Takřka všichni respondenti (celkem 72) by podle svých slov v Senátu podpořili víc než polovinu navrhovaných protikorupčních zákonů.


Cirkus jede! Letošní volební bizár je mimořádně výživný

Lídr kandidátky ANO v Praze Petr Stuchlík


Přitom 33 kandidátů souhlasí se všemi předloženými protikorupčními zákony. Do této skupiny podporovatelů patří například kandidát Libor Michálek (Piráti), Marek Hilšer (nezávislý), František Dobšík a Ladislav Horák (oba ČSSD), nebo Zdeněk Bergman a Michaela Tejmlová (Senátor 21). „Nejsem příznivcem časté změny zákonů, ale služební zákon se úplně nepovedl, takže tady bych se ráda zasadila o změny,“ uvedla Michaela Tejmlová (Senátor 21), která kandiduje v Jablonci nad Nisou.

Na druhou stranu je pravdou, že 165 z 200 poslanců předchozího složení sněmovny se pro obdobnou protikorupční iniciativu vyslovilo také, do konce volebního období v roce 2017 ale všechny klíčové zákony zdaleka neschválili. Týkalo se to třeba rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, který by měl otevřené dveře i do obcí, měst a hospodaření jejich firem. Další zákony, jako ten o registru smluv, se zase podařilo schválit ve velmi kompromisní variantě.

První kolo senátních voleb se koná spolu s komunálními volbami v termínu 5.-6. října. Druhé kolo o týden později.

bitcoin_skoleni

Přečtěte si základní informace k blížícím se volbám:

Komunální volby se blíží. Vše, co potřebujete vědět

Kde si zvolíte své zastupitele: volební místnosti pro komunální volby

 Prvorepubliková urna v krušnohorské Přebuzi

  • Našli jste v článku chybu?