Č e s k á s p o ř i t e l n a
Napůl vybíleno zůstalo v představenstvu České spořitelny po mimořádné valné hromadě. Výsledek není konečný a nebylo ho dosaženo shodou, ale jen mnoha kompromisy. Novým předsedou představenstva, a tedy i generálním ředitelem byl dozorčí radou zvolen Dušan Baran, dosavadní člen představenstva. Jeho osoba zřejmě nikomu nevadila. Dvě místa zůstala neobsazená, nad dvěma visí otazník.
Výsledky valné hromady dokazují, že ke shodě o nových lidech do představenstva nedošlo. Přitom od soboty až do středy ráno probíhala série schůzek zástupců vlády, Fondu národního majetku (FNM) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Valná hromada se tedy sice pustila s chutí do úklidu firmy, hotova je však jen polovina.
Z představenstva banky, které bude nadále pouze pětičlenné, byli nakonec odvoláni čtyři lidé. Dosavadní předseda a generální ředitel Jaroslav Klapal prý odchází do čela dceřiné ČS-Živnostenské pojišťovny. Kromě něj odcházejí i Rudolf Hanus a za takzvané mladší křídlo pak problémový Josef Kotrba, odpovědný za investice v Rusku, a Kamil Ziegler. Naopak pro mnohé překvapivě zůstali vedle Barana v představenstvu dva zástupci takzvaného staršího křídla, a sice Jaroslav Svoboda a Vladimír Kotlář. Podle stanov spořitelny se Baran jako předseda představenstva automaticky stal i novým generálním ředitelem banky. Je sice zřejmě pravdou, že jeho osoba nikomu příliš nevadí, ovšem pravdou je i to, že Baran byl místopředsedou představenstva České banky v době, kdy tato banka půjčila Bance Baltija, která vlastnila část jejích akcií, zhruba 20 milionů dolarů. Jelikož krátce poté tato lotyšská banka zkrachovala, nepodařilo se získat peníze zpět.
Možná jen mezikrok
Je otázkou, zda změny v představenstvu jsou konečné, protože do nového managementu se dostali zástupci dvou skupin a není jasné, jak tvůrčí bude jejich spolupráce. Nelze tedy vyloučit, že středeční sestava představenstva je jen mezikrokem a Baran po určité době dostane čtyři nové spolupracovníky.
Podle informací týdeníku EURO dva z kandidátů do tohoto orgánu, a to Jan Janků a Jan Čarný, nebyli přijatelní pro centrální banku. Jak jsme již uvedli, Janků pracoval zhruba pět let jako šéf odboru úvěrů Komerční banky a určitý čas v dealingu této banky pracoval i Čarný.
Odvolání dosavadního generálního ředitele nakonec prosadila EBRD. Svoje stanovisko mu s velkou pravděpodobností sdělila při jeho návštěvě v Londýně na počátku minulého týdne. Jedním z velkých kandidátů na post nového předsedy představenstva byl i Kamil Ziegler, který byl stravitelný jak pro zástupce státu, tak centrální banky, ovšem jeho výměnu, stejně jako Kotrby, si překvapivě přála opět EBRD, ačkoliv mezi nimi vládly velmi dobré vztahy. Ziegler by měl v pondělí nastoupit na místo nového generálního ředitele Konsolidační banky. Místo nového generálního ředitele den před valnou hromadou odmítl Kurt Geiger, který zůstal dál jen v dozorčí radě.
Odstrčená pojišťovna
Nová dozorčí rada banky, která se sešla ihned po skončení valné hromady, zvolila pouze předsedu představenstva, volbu zbývajících dvou členů ponechala na poz-dější dobu. Lze tedy očekávat, že další jednání akcionářů a vlády ještě proběhnou. Je poměrně zajímavé, že k jednáním o personálních změnách nebyli pozváni zástupci České pojišťovny, ačkoliv společně se skupinou PPF drží více než 12,4 procenta akcií banky, což je zhruba o půl procenta více, než má EBRD. „Zacházeli s námi balkánským způsobem, komentoval celou záležitost předseda představenstva České pojišťovny Ivan Kočárník. Jak dodal, na dopis, který pojišťovna odeslala 3. března ministru financí a FNM, nedostala žádnou odpověď a důvod, proč na jednání nebyla přizvána, jí sdělen nebyl. „Další dopis jsme na fond odeslali v pondělí a včera odpoledne (den před valnou hromadou, pozn. red.) jsme dostali odpověď, v níž nás fond žádá, abychom mu nahlásili jméno našeho kandidáta do dozorčí rady, uvedl Kočárník. V nové dozorčí radě ovšem není.
První místopředseda výkonného výboru FNM Jan Stiess na dotaz týdeníku EURO nevyloučil, že na jedno ze dvou dosud volných míst v představenstvu by mohl usednout člověk z pojišťovny. Další by mohl obsadit kandidát, kterého vybere EBRD. „Představenstvo může ve třech lidech fungovat, ale já to pokládám za krátkodobé řešení, řekl Baran po skončení hromady.
V dozorčí radě lidé ODS
Mimořádná valná hromada ČS schválila rovněž změnu stanov, na základě které se přechází na německý model řízení, tedy vyšší pravomoci dozorčí rady včetně práva volby představenstva, které dosud volili akcionáři. Staronovými členy dozorčí rady byli zvoleni Kurt Geiger (EBRD) a Livia Klausová. Dalším člověkem ODS je nově zvolený advokát Zdeněk Zajíček, bývalý poslanec ODS. Do osmi doplňuje sestavu rady Miloslav Hejnák, náměstek ministra financí, Karel Zeman z FNM, Štěpán Müller z MBA Čelákovice a Jiří Havel z Univerzity Karlovy. Ten byl i jedním z kandidátů do Komise pro cenné papíry a je poradcem místopředsedy vlády Mertlíka. Předsedou dozorčí rady se opět stal Karel Kotrba.
Ačkoliv hromada schválila navýšení základního jmění společnosti o pět až 7,6 miliardy korun, konečné rozhodnutí o účasti EBRD ve středu nepadlo. „Při valné hromadě byly vzaty v potaz požadavky EBRD, takže by se navýšení měla zúčastnit, prohlásila mluvčí FNM Dagmar Lásiková. Protože dnem prvního kola úpisu bude zřejmě až 22. červen, je času na rozhodování ještě dost.
Průběh valné hromady možná bude mít svoji dohru u soudu, protože část akcionářů zřejmě bude usilovat o to, aby byla prohlášena za neplatnou. Jeden z nich totiž vznesl dotaz na příčinu vysoké účetní ztráty hospodaření spořitelny a míru zavinění jednotlivých lidí z managementu, což podle něho souvisí s potřebou navyšování kapitálu. Předseda Kotrba odvětil, že odpověď by zabrala mnohahodinové vysvětlování a nesouvisí s tématem programu hromady. S touto odpovědí ovšem tázaný viditelně nebyl spokojen a požádal o její zápis.