Menu Zavřít

Půl roku po volbách: zástupci CDU/CSU a SPD podepsali koaliční smlouvu

12. 3. 2018
Autor: čtk

Zástupci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) dnes v Berlíně podepsali koaliční smlouvu. Stalo se tak téměř šest měsíců po parlamentních volbách. Velká koalice pod vedením kancléřky Angely Merkelové vzniká už potřetí za poslední čtyři volební období. Třiašedesátiletou političku do čela německé vlády počtvrté v řadě zvolí Spolkový sněm ve středu. Ve stejný den složí přísahu i ministři.

Svůj podpis pod trojici exemplářů koaliční smlouvy, kterou strany dojednaly 7. února, dnes vedle předsedkyně CDU Merkelové připojili také šéfové CSU a SPD Horst Seehofer a Olaf Scholz, generální tajemníci trojice stran i předsedové jejich poslaneckých frakcí.

„Tato smlouva přináší zcela konkrétní zlepšení pro lidi,“ vyjádřila své přesvědčení Merkelová, která zdůraznila chystané změny v rodinné politice, školství nebo pečovatelství. „Jsem toho názoru, že to je koaliční smlouva pro obyčejné lidi,“ podotkl v podobném duchu Seehofer. „Myslím si, že je dobré, že skončí dlouhé období nejistoty,“ poznamenal zase Scholz k povolebnímu jednání, které překonalo všechny dosavadní časové rekordy.

Merkelová po zářijových volbách původně usilovala o vznik dosud nevyzkoušené koalice se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými, po listopadovém krachu jednání se ale znovu obrátila na SPD. Sociální demokraté sice po parlamentních volbách, v nichž stejně jako CDU/CSU výrazně oslabili, pokračování velké koalice vylučovali, nakonec se pro ni ale znovu rozhodli ve vnitrostranickém referendu.


Merkelová spojila téma migrace s dotacemi. Solidarita nemůže být jednosměrná

 Německá kancléřka Angela Merkelová


Velká koalice, která do roku 2005, kdy se Merkelová stala kancléřkou, na spolkové úrovni vnikla jen jednou, se tak stává zcela běžnou součástí německého politického systému. Někteří odborníci i politici mají ale obavu z toho, že dlouhodobá vládní spolupráce dvou nejsilnějších uskupení může vést k posilování okrajových stran jako je protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která je už v současném parlamentu třetí nejsilnější.

bitcoin_skoleni

Politici CDU/CSU a SPD i proto zdůrazňují, že nová vláda nebude jen pokračováním té dosavadní. Dosáhnout toho chtějí i personálními změnami v kabinetu, v němž vedle Merkelové na svých postech zůstane jen dvojice ministrů.

Čtěte také:

Končící šéf SPD Schulz nebude německým ministrem zahraničí. Neustál tlak spolustraníků

Schulz skončil v čele SPD, navrhl za sebe Nahlesovou

CDU schválila vznik velké koalice. Zazněla ale i kritika Merkelové


  • Našli jste v článku chybu?