Kvůli účetním manipulacím v třineckém závodě musel odstoupit i finanční ředitel
Machinace s hospodářskými výsledky společnosti Skanska CZ v jejím třineckém závodě uměle navyšovaly zisk firmy přibližně o pět set milionů korun. „Bývalé vedení v třinecké pobočce tři roky zakrývalo obchodní neúspěchy,“ potvrdil týdeníku EURO generální ředitel společnosti Skanska CZ Zdeněk Burda. Půlmiliardovou sumu, o kterou byly podle informací týdeníku EURO hospodářské výsledky zkresleny, ředitel Burda komentoval: „Je to blízko této částce.“
Trestní oznámení zatím společnost Skanska CZ na nikoho nepodala. „Může se to stát, ale zatím nemám žádné indicie, které by ukazovaly na porušení trestního zákoníku u konkrétní osoby,“ řekl ředitel Burda.
Finanční ředitel společnosti Skanska CZ Miroslav Tvrdý říká, že problém s účetnictvím byl až sekundární. „Primárně byl problém v obchodě. Třinecké vedení kontrahovalo ztrátové stavby, a pak to účetně zakrývali,“ uvedl Miroslav Tvrdý. Mechanismus této účetní manipulace je prý jednoduchý a obtížně odhalitelný. Vychází z mezinárodních účetních standardů, kde se tržby generují z nákladů a plánované ziskové marže. „Když stavbu zatížíte dalšími náklady, vygeneruje vám to vyšší tržby a při dokončení ztrátu přesunete na novou stavbu. Dřívější ztráty se takto tři roky transferovaly do nových projektů,“ říká finanční ředitel Tvrdý.
Třinecké vedení se snažilo za každou cenu získávat nové a nové stavby a podepisovalo i ztrátové kontrakty. Díra v účetnictví, umně posouvaná stále dopředu, se tím ale stále zvětšovala, až dosáhla půl miliardy.
Pravda vyšla najevo až po odchodu bývalého ředitele v Třinci Jiřího Haluzíka. „Přišli jsme na to společně s novým vedením a potvrdili nám to externí auditoři. Skutečnosti jsme již promítli do zveřejněných hospodářských výsledků za loňský rok, které jsou i tak dobré, ale mohly být ještě lepší,“ uvedl Zdeněk Burda.
Stockholm žádal rázný krok.
Půl miliardy bylo příliš velkým soustem pro švédské vedení mateřské společnosti Skanska AB, takže kromě již dřívějšího odvolání ekonomicko-správního ředitele z moravské divize Romana Hladonika muselo dojít personálnímu otřesu i v pražské centrále Skanska CZ. Její muž číslo 2, místopředseda představenstva a finanční ředitel Miroslav Tvrdý byl přinucen k 30. dubnu 2006 rezignovat na své funkce.
Burda tvrdí, že účetnictví zkresloval Roman Hladonik a odpovědnost dopadla až na Miroslava Tvrdého kvůli nátlaku koncernového vedení. „U mě převažuje jednoznačně pozitivní hodnocení všeho, co zde za dlouhá léta doktor Tvrdý vykonal. Nicméně Stockholm po mně požadoval rázný a viditelný krok, který by byl srozumitelný akcionářům i zaměstnancům,“ říká. Kdo Tvrdého nahradí, se zatím neví. „O tom ještě není rozhodnuto. Máme již sestaven short-list kandidátů, o kterých jednáme a z nichž vybereme. Ostatně také proto jsem nyní v Kodani, kde dnes jednalo exekutivní vedení koncernu,“ doplnil Burda minulý pátek.
Miroslav Tvrdý pracuje ve společnosti Skanska CZ, dříve IPS, od roku 1982. Finančním ředitelem je přitom již šestnáct let (od roku 1990), členem představenstva se stal o tři roky později. Významnou měrou se podílel na strategii firmy, jejím vnitřním uspořádání i vlastním výkonném řízení.
Tvrdý je současně prezidentem hokejového klubu HC Slavia Praha, který firma Skanska CZ sponzoruje. Slavia má z extraligových klubů jeden z nejvyšších rozpočtů, téměř sto milionů korun. Prezidentem HC Slavia Praha Tvrdý zůstává, stejně jako Skanska CZ zůstává sponzorem.
Hezká čísla.
Skupina Skanska v České a Slovenské republice v loňském roce zvýšila obrat oproti roku 2004 o patnáct procent na 33,9 miliardy korun a dosáhla čistého zisku 1,347 miliardy korun, což představuje významný výsledek i z hlediska celého koncernu Skanska AB. Burdou a Tvrdým řízený podnik přispěl k čistému zisku celého koncernu více než deseti procenty.
Nejvýznamnější podíl na jejích zakázkách mají stavby infrastruktury a obchodních center. Mezi nejdůležitější práce, které Skanska v loňském roce v České a Slovenské republice dokončila, patří nová odbavovací hala Terminálu Sever II na pražském letišti Ruzyně a osmnáct kilometrů dlouhý úsek dálnice D1 Vyškov - Vrchoslavice. K dalším velkým zakázkám patřily obchodní galerie Centrum Chodov, brněnská Vaňkovka, nová Nemocnice Domažlice, železniční uzel Choceň, stavba českého zastupitelského úřadu v Tbilisi a čistírna odpadních vod v Újezdě nad Lesy.
Pro velkou stavební firmu je důležité, aby měla do budoucna podepsané kontrakty na dostatečně velký objem zakázek. K poslednímu dni loňského roku vykazovala Skanska CZ zásobu práce za 38,5 miliardy korun. Největšími rozestavěnými projekty jsou nové ústředí ČSOB v Praze-Radlicích a stavba železničního Nového spojení v Praze.