Menu Zavřít

Pusťte nás k tomu

27. 7. 2020
Autor: Euro.cz

Už potřetí jsme se rozhodli vybrat dvacet mladých talentovaných lidí kolem dvaceti let. Tento výběr jsme poprvé vydali před dvěma lety v souvislosti s dvacátým výročím týdeníku Euro. Kromě toho jsme ale měli pro představení mladých talentů další a mnohem důležitější důvody.

Především ukázat, že ne vše je v Česku negativní. Existuje dlouhá řada pozitivních příkladů, které dokazují, že některé recepty, ať už ve vzdělávání, či přechodu mladých lidí do praxe, v tuzemsku fungují a bylo by dobré na ně navázat.

Podobné výběry, jakkoli jsou subjektivní a zdaleka nedokážou obsáhnout vše zajímavé, s čím nastupující generace přichází, mají velký smysl v tom, že ostatním mladým lidem ukazují úspěšné vzory. Bez dobrých příkladů neexistuje efektivní motivace, a tak záměrem našeho hlavního tématu je také probudit v ostatních touhu něco dokázat.

A je tu ještě jeden důvod. Tito talentovaní lidé mají často skvělé nápady a záviděníhodnou energii, ale chybějí jim rady zkušenějších a mnohdy i kapitál, aby mohli své projekty uskutečnit dříve než třeba zahraniční konkurence. Rady i kapitál jim mohou přinést třeba i někteří naši čtenáři.

Původně jsme nevěřili, že se nám výběr podaří dvakrát zopakovat. Ale realita je taková, že zvolit dvacet nejšikovnějších „dvacátníků“ je rok od roku těžší.

Jde samozřejmě o vrcholek ledovce a naše selekce toho neříká mnoho o celé nejmladší generaci, která už vyrůstala v novém miléniu a právě teď se začíná hlásit o slovo. Nicméně i tak se dají po dvou letech v celkem šedesátce vybraných juniorů vypozorovat zajímavé tendence.

Jednou z nich je opakované zastoupení mladých biochemiček, které se dokázaly dostat na ty nejprestižnější univerzity i díky tomu, že v Česku funguje propracovaný systém spolupráce středoškolských studentů s univerzitními laboratořemi, což rozhodně není ve světě obvyklé. Letošní výběr opět dokazuje, že v českém vzdělávání existují určité „ostrůvky pozitivní deviace“, z nichž vycházejí inovátoři.

Jedním z těchto ostrůvků je pražské Gymnázium Jana Keplera, kde se systematicky podporují originální nápady studentů a jejich aplikace do praxe. Vidět je to na mnoha současných studentech i řadě absolventů.

Mezi podobné ostrůvky patří i negymnaziální střední školy jako například Karlínská obchodní akademie či Smíchovská střední průmyslová škola, které měly v našich výběrech už nejednoho zástupce. Letos navíc zazářilo přerovské gymnázium, z něhož jsme vybrali hned tři studenty, kteří v posledních měsících sbírají obdiv a různá ocenění za své nápady.

Ať už na papíře, nebo na displeji, přeji vám podnětné čtení.

MM25_AI

O autorovi| Jan Novotný novotnyj@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?