Tři velké ruské banky zachránily minulý měsíc uhelnou a ocelovou skupinu Mechel před největším bankrotem v ruských dějinách. A to přesto, že Mechel patří Igoru Zyuzinovi, který rozhodně není přítelem Kremlu. Strach o ekonomiku tak zřejmě v Moskvě převážil nad kamarádstvím.
Před osmi lety Vladimir Putin veřejně zesměšnil multimilionáře Igora Zyuzina, když se podnikatel nedostavil na plánovanou schůzku. A to byla jen třešnička na dortu. Putin obviňoval Zyuzina z toho, že vývozní ceny oceli jeho firmy měly být poloviční proti domácím cenám. Minimálně od té doby se ze Zyuzina stal „outsider Kremlu“.
Skupina Mechel, kde je Zyuzin většinovým vlastníkem a předsedou představenstva, se potýká s problémy od finanční krize. Krátce po ní si Zyuzin získal nějaký čas díky pomoci od zahraničních bank.
O pár let později Mechel opět získal pomoc od bank. Překvapivě od těch ruských, které restrukturalizovaly úvěry poskytnuté Mechelu. Což je nečekané v zemi, kde se mnoho rozhodnutí neobejde bez souhlasu Kremlu.
Podle zdrojů agentury Reuters měla k záchraně Mechelu Moskva pádné důvody. Obávala se ztráty 66 tisíc pracovních míst, většiny z nich v oblastech hrozících nepokoji a stávkami. „Za rozhodnutím stálo mnoho politiky,“ tvrdí Maxim Poletayev z banky Sberbank, která je hlavním věřitelem Mechelu. „Nikdo nechtěl zachraňovat Zyuzina, ale vše se muselo vyřešit bez sociálních nepokojů.“
Přečtěte si o vojenských operacích Moskvy:
Rusko zbrojí proti NATO. Armádu posílí novou technikou
Rusko umístí na Krymu nový systém protivzdušné obrany
Další motivací Kremlu měl být stav banky Gazprombank, dalšího velkého věřitele Mechelu. Té hrozily problémy v případě pádu Zyuzinovi firmy. Za záchranou Mechelu mělo stát také přimlouvání některých ruských byznysmenů.
Zyuzin je známý tím, že vlastní pouze jeden dům a straní se dluhů. Půjčkám od ruských bank se dlouho vyhýbal, ale musel k nim přistoupit před zhruba deseti lety, kdy jeho společnost expandovala do zahraničí a modernizovala továrny.
Po finanční krizi se Mechelu nedařilo půjčky nadále splácet. V roce 2014 se většina věřitelských bank Mechelu rozhodla vymáhat nesplacené úvěry soudní cestou. Tehdy ještě údajně Kreml plánoval udělat z bankrotu Mechelu „exemplární případ“.
Před rokem až rokem a půl pak mělo u Putina za osud Zyuzina a Mechelu lobovat několik „přátel Kremlu“. Jedním z nich měl být prezident Rosněftu Igor Sechin, dalším Vladimir Jakunin, šéf ruských železnic.
Od té doby se vztah bank a Mechelu dramaticky proměnila. Banky soudní žaloby stáhly a následně odpustily či posunuly splátky Zyuzinovi společnosti. Sám multimilionář to označil za „zázrak“.