Ruský prezident Vladimir Putin vyřadil středně velkého producenta ropy Bašněfť ze seznamu strategicky důležitých firem. Otevřel tak cestu k prodeji celého státního podílu ve firmě.
Rusko nyní vlastní ve firmě Bašněfť podíl 50 procent plus jedna akcie. Firma je určena k privatizaci v letošním roce v rámci širšího programu prodeje státního majetku.
Ministr hospodářství Alexej Uljukajev agentuře TASS řekl, že by se privatizace Bašněfti mohla uskutečnit ještě v první polovině letošního roku. „Je zde taková možnost. Věřím, že je to jeden ze tří majetků, který je nejvíce připraven (k privatizaci),“ prohlásil Uljukajev. „Na konci tohoto měsíce nebo na počátku příštího měsíce obdržíme závěry investičního poradce a pak musíme jednat velmi rychle. V tuto chvíli jsme technicky schopni zvládnout (tuto privatizaci) v první polovině (roku 2016).“
Ruské ministerstvo financí spoléhá na to, že příjmy z privatizace pomohou zajistit, aby rozpočtový schodek v letošním roce nepřekročil tři procenta hrubého domácího produktu. Rusko potřebuje dodatečné příjmy, protože jeho veřejné finance jsou nyní kvůli nízkým cenám ropy pod značným tlakem. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.
Ruská ekonomika se loni kvůli poklesu cen ropy a hospodářským sankcím propadla o 3,7 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku srážela globální finanční krize.
Bašněfť je aktivní ve více než 20 ruských regionech a působí i v zahraničí. Kromě státu vlastní ve firmě podíl 25 procent plus jedna akcie Baškortská autonomní republika. Zájem o privatizaci firmy již vyjádřila ruská ropná firma Lukoil. Agentura Bloomberg odhaduje, že tržní kapitalizace Bašněfti je zhruba 6,47 miliardy dolarů (154,3 miliardy korun).
Víte, jaký je vztah mezi Putinem a Donaldem Trumpem? Svět volí Clintonovou, Trumpa chtějí v Bílém domě jen Rusové |
Čtěte více:
Trapas: Generál před Putinem utrhl kliku z předváděného vozu